Blog geri dön
Anne sütü ve Emzirme
Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır

Emziren anne diyeti ; dediğimizde aslında çok fazla kendinizi zorlamamalısınız. Bir çok farklı kültürde bir çok anne bebekleri için yeterli sütü üretebilmektedir. Sadece düşük kalorili diyet uygulamanız sütün kalitesini ve miktarını azaltabilir. Bu nedenle düşük kalorili diyet yapmanız, bebeğinize gidecek sütün kalitesini ve miktarını azaltabilir.

Emzirirken Daha Çok Susarsınız

Emziren anne diyeti; Emzirirken susamanız doğal. Alışkanlık olmaması açısından bebeğinizi kucağınıza alıp emzirmeye başlayacağınız zaman yanınızda büyük bir su bardağı su bulundurmanız insanın fabrika ayarları açısından da çok değerlidir. Çünkü bünyeniz emzirme döneminde daha çok su içme sinyali veriyor. Sizde bu sinyale uymalısınız.

Emzirirken Daha Çok Acıkırsınız

Bu da çok doğaldır. Emziren annelerin süt üretimi için sağlıklı beslenmeleri gerekir. Biraz fazla da acıkabilirsiniz. Yine vücudunuz hangi sağlıklı besini yemeniz açısından bir sinyal yolluyorsa onu yemenizde bir sakınca yoktur. Muhtemelen aşerme gibi bir durum oluyor ve vücudunuzun ihtiyaçlarını daha çok isteyerek yemek isteyeceksiniz.

Kalori Saymayın

Emzirirken kaç kalori almanız gerekiyor diye bir sorunun cevabı olmayabilir. Ancak şunu bilmek iyi gelebilir, emziren anneler her gün 500 ek kalori enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ancak genel olarak, emziren kadınların çoğu, emzirmeyen annelerden yaklaşık 500 kaloriye daha ihtiyaç duyar – bu günde toplam 2,000 ila 2,500 kaloriye eşittir. Kesin almanız gereken kalori miktarını, kilonuz, ne kadar egzersiz yaptığınız, metabolizmanızın nasıl çalıştığı ve ne kadar sıklıkla emzirdiğiniz gibi bireysel faktörlere bağlıdır. Kalori saymak yerine, ne kadar tüketmeniz gerektiğine dair bir rehber olarak açlığınızı takip edin.

Fazla kilo almak konusunda endişeleriniz varsa, sağlık kuruluşu ile vücut kitle indeksi ve sağlıklı bir kiloyu korumak için neler yapabileceğiniz hakkında konuşun.

Emziren annenin beslenmesi

Hangi Gıdaları Almamalısınız

Genel olarak herhangi bir bir gıdadan kaçınmanız gerekmemektedir. Gaz ya da kolik ile ilişkili olan bebek anneleri gaz yapan gıdalardan kaçınması önerilebilinir. Ancak problemi olmayan bebeklerin annelerinin herhangi bir gıdadan kaçınmasına gerek yoktur.

Bebeği Gazlı Ya da Kolikli Olan Emziren Anne Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Günde en az üç öğün yemek. Öğün atlamaktan kaçının.
 • Kafeini Azaltın
  • Yiyecekleri ve içeceklerdeki kafeini sınırlandırın.
  • Çikolata, kahve, çay ve alkolsüz içeceklerde kafein bulunabilir.
 • Her gün bol su içiniz.
  • Susamışsanız yeterince su içmiyorsunuzdur.
 •  Kalorinizi Kısıtlamayın
  • Bebeğinizin büyüdükçe kilo vermeye başlayacaksınız. Kalori kısıtlamalarından kaçının
 • Gaz Üretebilecek Gıdalardan Kaçının
  • Bazı bebekler ayrıca gaz üreten yiyeceklerin (brokoli, lahana, fasulye vb.) tüketimi ile daha sıkıntılı  hale gelebilir. Bunu fark ederseniz, diyetinizdeki diğer sebzeleri ve yağsız proteinleri kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Alerjik Gıdalara Dikkat Ediniz
  • Bazı yiyecekler de bebekte alerjiye neden olabilir, ancak bu alanın ilave araştırılması gerekir. Alerjiye en sık neden olan besinler inek sütü, yumurta, buğday ve yer fıstığıdır. Bir alerji fark ederseniz, çocuk doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön