Güvenli Tamamlayıcı Beslenme

Blog geri dön

Güvenli tamamlayıcı beslenme birkaç madde ile tanımlamak mümkündür; bunları aşağıda madde madde tanımlamaya ve örnek vermeye çalışacağız

  • Gıdaların  yeterli miktarda,
  • Zamanlama olarak doğru seçilmiş bir zamanda,
  • Uygun yöntemler ile ve şekilde hazırlamış,
  • Hazırladıktan sonra doğru şartlarda saklanmış ve korunmuş ,
  • Hazırlanan gıdanın bebeğin yaşına uygun seçilmiş,
  • Hazırlanan gıdanın bebeğin beslenme kabiliyetine göre uygun seçilmiş şekilde

Hazırlanması ve sunulması olarak tanımlanabilir.

Güvenli tamamlayıcı beslenme için birçok örnek verilebilir, aşağıda en sık karşılan durumlardan birkaç örnek bulabilirsiniz

Örneğin;

-Bazı gıdalar diğerlerinden daha alerjiktir, yumurta, balık, fındık, fıstık ve deniz ürünleri gibi diğer gıdalarda daha alerjik olduğu için başlangıçta diğer gıdalardan daha geç verilmelidir.

-Alerjiden korunmanın bilinen en etkili yöntemi 4-6 ay tek başına anne sütü ile besleyerek ve yukarıda birkaçını saydığımız alerji potansiyeli nispeten yüksek gıdaları zamanından önce vermeyerek güvenli beslenme sağlamış oluruz.

-Alerjiden farklı olarak gıdaların içerisinde bulunabilen bazı toksinler bebekler için zararlı olduğundan daha geç verilmelidir, örneğin bal içerdiği bir toksin nedeni ile kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu nedenler bir yaşından sonra kullanılabilir. Bebeğin yaşının ilerlemesi, metabolizmasının gelişmesi ve kilosunun artması bu toksinden etkilenmesini engelleyecektir.

-Çay ve bitki çayları, şekerli içecekler, konserve gıdalar, hazır çorbalar, hazır meyve suları, şekerli yoğurt ve peynirler, tuzlu gıdalar, biberli gıdalar uygun değildir.

-Boğulmaya sebep olabilecek kabuklu kuru yemişler, üzüm, pişmemiş havuç, şeker gibi yuvarlak sert gıdalar bebeklik döneminde verilmemelidir.

-Sarı turuncu renkli meyve ve sebzeler günde birden fazla önerilmez. (havuç, mandalina vs)

-Salam sosis sucuk gibi katkı maddesi içeren besinlerin bebek beslenmesinde yeri yoktur. (ayrıca nitrit içerirler)

-Mevsiminde yetişmiş meyveler her zaman turfanda olarak tanımlanan gıdalardan daha uygundur,

-İçeriği bilinmeyen paketli ve dışarıda hazırlanmış gıdalar bebeğiniz için uygun olmayabilir. Paketli gıdaların hangi koşullarda üretilmesinin yanı sıra içerisindeki katkı maddelerinin bilinmemesi rahatsız edicidir.

-Besinin uygun ısıda ve pişirme koşullarında hazırlanması besin içeriği ve bozulmalara karşı koruyucu olacaktır

-Uzun süre beklemiş gıdaların bebeğe verilmesi besin zehirlenmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Uzun süre beklemiş gıdaların içerisinde üreyen bakterilerin enfeksiyon yapma ve salgıladıkları toksinler ile zehirlenme riski oluştururlar.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön