Bebeğinizin Uyku Düzeninin Sağlanması

Blog geri dön

Uyku düzeninin yararları nelerdir?

Bebeğinizin Uyku Düzeninin Sağlanması; Bebeğiniz eğer belli bir programa göre yaşamaya alışırsa kendisini çok daha iyi hisseder. Eğer kendisini daha iyi hissederse bu durumda daha kolay yatağa gider ve daha kolay uyur. Evde olmadığınızda bile olabildiğince bebeğinizin programına uygun davranmalısınız – böylece bebeğiniz alışık olmadığı bir yerde bile programına göre davranmaya devam edebilir.

Bebeğinizin uyku düzenini ne kadar çabuk sağlarsanız o kadar iyi olur. Bebeğiniz 6 ila 8 aylık iken her gece belli bir düzene göre hareket etmeye başlayın. Bebeğiniz kısa süre içinde bu programa göre davranmayı öğrenecek ve çok daha tahmin edilebilir olacaktır.

Uyku ritüeli genellikle ebeveynler için çok iyidir. Bebeğinizin uyku düzenini bildiğinizde kendinize de vakit ayırabilirsiniz.

Uyku düzeni nasıl sağlanır?

Bebeğinizin Uyku Düzeninin Sağlanması; Bebeğinizi uyku düzenine alıştırma programını uygulamaya akşam saatlerinden başlamalısınız. Küçük bebekler için bu ritüeli kısa tutmak daha iyidir. Banyo, bezin değiştirilmesi, pijama ve yatağa yatırdığınızda bir hikâye anlatmak ya da şarkı söylemek gibi ritüeller belirleyebilirsiniz.

Ritüelinize banyoda ya da salonda başlayın ve en son da bebeğinizin yatak odasında bitirin. Bebeğinize odasının güzel bir yer olduğunu ve odasına cezalı olduğundan değil uyumak için gittiğini öğretmeniz gerekir.

Rutinimize neler eklemeliyiz?

Uyku rutininde kullanabileceğiniz ipuçları için diğer annelerin uyguladığı bir kaç ritüeli de ekleyebilirsiniz.

Biraz hareket ettirin

Bazen bebeklerin uyumasını kolaylaştırmak için onu yatırmadan önce hareket ettirebilirsiniz. Bunun için onu alıp en sevdiğiniz şarkıda dans edebilirsiniz ya da onunla uçtu uçtu oynayabilirsiniz. Bu şekilde onu hareketlendirdikten sonra yavaş yavaş sakinleşmesini sağlamanız gerekir ve ardından da banyo yaptırıp bir hikaye anlatırsanız bebeğiniz yatakta mışıl mışıl uyuyacaktır.

Banyo yaptırın

En popüler uyku ritüellerinden biri de banyodur. Sıcak su bebeğinizi sakinleştirir, temizler ve yatmadan önce onu güzelce kuruladığınızda uykusu gelmeye başlar. Ayrıca banyo hala bebeğinizi emziriyorsanız da iyi bir yöntem olacaktır çünkü böylece size bu konuda yardımcı olamayan partnerinizin de işi kolaylaşır ve bebeğinizi hem beslemiş hem de rahatlatmış olursunuz.

Eğer bebeğiniz banyo sırasında heyecanlanıyor ya da banyo yapmaktan hoşlanmıyorsa onu uyutmadan önce böyle bir ritüelin uygulanması o kadar da iyi bir fikir olmayabilir. Bebeklerin haftada bir ya da ikiden çok banyo yapmaya ihtiyacı yoktur bu yüzden eğer bebeğiniz bundan hoşlanmıyorsa bu konuyu sorun etmeyin.

Alışkanlıklar erken kazanılır

Bebeğinizi uyku rutinine alıştırmak için ellerini yüzünü yıkayabilir, dişlerini fırçalarmış gibi yapabilir, bezini değiştirip pijamasını giydirebilirsiniz. Böylece bebeğiniz yatma alışkanlıklarına çok erkenden başlamış olur.

Oyun oynayın

Salonda ya da bebeğinizin odasının döşemesinde sessizce oyun oynamak bebeğinizin eğlenmesi için çok güzel bir yoldur. Böylece yatmadan önce biraz enerjisini de harcamış olur. Bu oyun için onu heyecanlandırmayan bir oyun seçmelisiniz.

Bir diğer eğlenceli fikir ise bebeğinizin oyuncaklarından (bu bir kart ya da ilginç başka bir nesne de olabilir) birini onun yatağının yanına saklamak ve sonra da onunla konuşmaktır. (Odadan ayrılmadan önce sakladığınız şeyi bebeğinize gösterdiğinizden ve kaldırdığınızdan emin olun)

Onunla konuşun

Uyku zamanı ebeveynlerin bebekleriyle konuşması için de uygun bir zamandır. Bebeğinizle konuşmak için konuşmaya başlamasını beklemenize gerek yok. Ona gününüzle ilgili küçük şeyler anlatabilirsiniz.

İyi geceler dileyin

Pek çok bebek odada ya da evde dolaştırılmaktan hoşlanır ve ay dedeye iyi geceler dilemek kadar sevdikleri oyuncuklara, insanlara objelere iyi geceler dilemek de onlara iyi gelecektir.

“Bizim favori uyku zamanı ritüelimiz güneşe veda etmek ve iyi geceler dilemektir,”

Bir uyku hikayesi okuyun

Uyku zamanında banyo yapmaya rakip olan bir diğer etkinlik de uyku zamanı hikayesidir.

Bu sayede hem bebeğiniz yeni kelimeler öğrenir hem de dil gelişimi hızlanır – hatta bebeklerin kelime dağarcıklarının artmasıyla birlikte zeka gelişimleri de hızlanır – ayrıca bu sayede birlikte daha fazla vakit geçirme imkanı da bulmuş olursunuz.

Şarkı söyleyin

Bebeğinize bir şarkı ya da ninni söylemek eskiden beri kullanılan bir uyku zamanı ritüelidir. Bebekler favori şarkınızı, sizin sesinizden dinlemekten hoşlanırlar – tabii ki sakin dinlendirici bir melodi seçerseniz bu onu rahatlatır.

Eğer şarkı ya da ninni ezberleyemiyorsanız ninni kütüphanemize başvurabilirsiniz.

Biraz müzik çalın

Ninni, klasik müzik ya da bebeğinizin uyumasını sağlayacak diğer çocuk şarkılarının CD’si ya da kasetini çalmak da bebeğinize iyi gelecektir – odadan çıkarken de müziğin sesini hafifçe açık bırakabilirsiniz ve bu da bebeğinizin uykuya geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde müzik çalarak onu dış seslerin uyandırmasını da engellemiş olursunuz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön