Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri)

Blog geri dön

Yumurtalık kanseri (over kanseri) kadınlarda ciddi yaşam kaybına neden olan kanserlerdendir. Erken tanı ile yaşam süresi ve hayat kalitesi arttırılabilen bu kanserlerin tarama yöntemi yoktur. Hastaların büyük kısmına menopoz sonrası tanı konmaktadır. Bu hastalıkta erken tanı ve tedavi ile iyileşme (kür) oranı yüksek iken tanı geciktikçe bu oran düşmektedir.

Yumurtalık kanseri (over kanseri) inde Hastalığın tipi ve kaynaklanan hücre türü yaşa göre değişiklik göstermektedir. Kadınlarda over tümörü görülme oranı yaklaşık olarak %1,4 dür
Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı, Sağlıklı beslenmek, Kanserojen olarak bilinen maddelerden uzak durmak hastalığı yakalanma riskini azaltmaktadır.

Birinci derece akrabalarında meme, over ve endometrium kanseri olan bireylerde risk bir miktar daha yüksektir. Özellikle aile de risk faktörü var ise Erken tanı ve tedavi için kadın doğum hekimine yıllık kontrolleri yaptırmak gerekmektedir.

Karında şişlik , hazımsızlık ve karında gerginlik gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ne yazık ki over kanseri erken dönemde çoğunlukla belirti vermez. Hastaların büyük kısmı ileri evrelerde tespit edilebilmektedir. Ayrıca bazı hastalarda gaz ve distansiyon görülebilir. İleri evre hastalarda belirgin şekilde kilo kaybı.

Yumurtalık kanserinde diğer bazı kanser türlerinde olduğu gibi tarama ve belirgin bir tanı yöntemi yoktur. Bu hastalara bazen rastalantısal olarak başka cerrahi işlemler sırasında tanı konulabilir. Bu nedenle şüphe uyandırmasa bile yukarıda saydığımız şikayeti olan hastalar mutlaka jinekolojik muayeneye girmelidir. Ultarsonografi ilk incelemede muayeneye yardımcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında diğer görüntüleme yöntemleri gerekli görüldüğünde kullanılabilmektedir.

Ca-125 gibi markerlar tanı ve tarama için kullanılmaz, tanı sonrası hastaların takibinde kullanılmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Over kanserinin tedavisi öncelikli olarak cerrahidir. Cerrahi sırasında mevcut tümör kitlesi çıkarılır ve ameliyat sırasında yapılan gözlem daha sonra yapılacak tedavi için bilgi sağlamaktadır. Hastalığın yayılım durumuna göre sonraki dönemde tedavi kemoterapi veya radyo terapi gibi diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Tedaviye yanıt hastalığın evresine göre değişmektedir, ileri evre hastalık durumunda tedavi yanıt oranı azalmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön