Vulva Kanseri

Blog geri dön

Vulva Kanseri; Vulva (vajen girişinin yan kısmında yer alan tüylenme bölgesi) bölgesi kanserleri kadın kanserleri içerisinde çok nadir görülen kanserlerdir. Vulva kanseri de diğer kanser türleri gibi eken teşhis edildiğinde tedaviye daha iyi yanıt vermektedir. Vulva hassas bir bölgedir sıkça ağrı yakınmasına sebep olur. Bu ağrılara adet döneminde sıkça rastlanırken uzun süre devam eden ve şiddetli ağrılar olması halinde mutlaka hekim kontrolüne gidilmeldir.

Nedeni tam olarak bilinmese de özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bu kanserler HPV virüsünün yaygınlaşmasın bağlı olarak genç yaşlarda da görülmeye başlamıştır. Bu nedenle HPV aşı uygulaması önem kazanmaktadır ve erken yaşta uygulanması önerilmektedir. Vulva kanseri için risk faktörleri kısaca İleri yaş, HPV, Sigara kullanımı, HIV, Vulvadaki cilt hastalıkları olarak sıralanabilir.

Vulva bölgesinde (vajen girişinin yan kısmında yer alan tüylenme bölgesi) ortaya çıkan dirençli kaşıntı, deriden kabarık kanamalı yara durumlarında mutlaka kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurulmalı ve ileri tetkikler yaptırılmalıdır.

Tanı öncelikle muayene ve biyopsi ile konulmaktadır. Tanı konulduktan sonra yapılacak tetkikler hastalığın ne durumda olduğu, ne kadar ilerlediğini belirlemek için yapılmaktadır.

Erken dönemde yakalanan her tümörün başarı ile tedavi şansı bulunmaktadır. Tedavi kişin yaşı tümörün yayılım durumu gibi durumlara göre belirlenir. Tedavide cerrahi tedavi, Radyoterapi ve kemoterapi kullanılmaktadır. Hangi tedavi veya tedavilerin kullanılacağına klinisyenler karar verecektir.

Vulva kanseri ile ilgili başka sitelere göz atabilirsiniz

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön