Sık Karşılaşılan El Problemleri

Blog geri dön

Sık Karşılaşılan el problemleri; Eller günlük hayatta en yoğun kullanılan sıklıkla en fazla zorlanma ve travmaya maruz kalan uzuvlarımızdır. Kişi kaç yaşında olursa olsun eller sürekli olarak çalışmaktadır. Elleriniz çok önemli olduğu için herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ortopedik bir sorun yaşadığınız en kısa zamanda profesyonel destek almalısınız. Ortopedi uzmanın kas iskelet sistemi cerrahisi ve tıbbi tedavi seçenekleri üzerine eğitim almış bir uzman olduğunu unutmayınız. 

 

El ve El Bileğinde Sık Görülen Problemler

Karpal tünel sendromu:
Bu hastalığın bulguları:
  • Elde uyuşma ve elektriklenme(özellikle gece artış gösteren)
  • Elin çevirerek bir şeyi açması halinde yada kaldırma hareketleri esnasında his bozukluğu oluşması
  • Bazen omuza kadar uzanan ağrı olarak özetlenebilir.

Bu şikayetler median sinirin el bileğinden ele geçiş yaptığı bölgede mevcut olan tünel içerisinde sıkışması sonrasında oluşur. Elin parmaklarına hareket veren tendonların bir bölümü bu tünel içerisinde seyreder. Hafif vakalar el bileğine istirahat vermek amacını güden çeşitli bileklik veya ateller ile tedavi edilebilir.Tünel içerisine kortizon uygulamaları da yapılabilir.Kortizon uygulaması tünel içerisindeki ödemi azaltacaktır,takibinde el bilekliği kullanımı uygun olur.Bu tedaviye yanıt alınamayan veya geç evrede tanı konmuş olan vakalarda cerrahi tedavi uygundur.Bu işlem hastanın hastaneye yatış yapmasını gerektirmeyen lokal anestezi ile yapılabilecek bir işlemdir. 

El bileği tendinitisleri:

Dequervain’in daraltıcı tenosnovitisi başparmağın hareketini sağlayan tendon kılıflarının el bileğinden parmağa geçiş yaptıkları bölgede meydana gelen irritasyon ve şişkinlik ile ortaya çıkan bir tablodur.Sıkma veya ayıklama işlemleri sonrasında meydana gelen ağrı tipik bulgusudur.Şikayetlerin olduğu bölgede bazen ele gelen bir kitle tespit edilebilir.Başparmağın avuç içine yönlendirilip elin küçük parmaklardan tarafa doğru döndürülmesi ile oluşan ağrı tipik bulgusudur.(Finkelstein testi) 

Bu tablo ramotoid artrit gibi inflamatuar hastalıklarda,gebelik ve elin aşırı kullanımı gibi durumlarda oluşabilir.

Erken tanı konduğunda elin istirahatini takiben germe egzersizleri yapılması,ya da steroid enjeksiyonları yapılması ile tedavi edilebilir.Bu tedavilere yanıt alınamadığı zaman cerrahi tedavi uygundur.Cerrahi sonrası elin hareketlerini düzenleyecek bir fizik tedavi programı uygundur. 
 
Elde artritis:

Elde artritis en sık başparmağın tabanında gelişir.Başparmağın kullanımı ile artan ağrı tipik bir özelliğidir.Erken dönemde istirahat,anti enflamatuar ilaç tedavisi,ekleme steroid uygulamaları,atel kullanımı gibi tedaviler denenebilir. İleri evrelerde ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu geri getirebilmek için cerrahi tedavi uygulanması gerekir. 

Heberden nodülleri:

El parmaklarının son eklemlerinde oluşan ve osteoartritisin klasik bir bulgusu olan deformasyonlardır. Burada eklem yüzeylerinin bozulmasına bağlı olarak kemikte gelişen çeşitli çıkıntılar kendisini bu görüntü ile ortaya koyar.Bu nodüller ağrısız oldukları ve fonksiyonları etkilemediği için tedavi edilmesine gerek yoktur.Bu grup hastada hastaların el hareketlerini sürdürmesi en önemli amaçtır.

 
Duputyren kontraktürü:

El ayasında yer alan fasia adı verilen bir katmanın kalınlaşması ile ailesel geçiş gösteren bir hastalığıdır.Bu hastalıkta elin parmaklarının hareketini sağlayan Tendonlar, kalınlaşma nedeniyle hareketlerini kaybedebilir.Burada hastalığın ailesel olduğu,sigara kullanımı,damar hastalıkları ile ilişkisi,epilepsi ve diabet ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. 

El ve El Bileğinde Sık Görülen Problemlerin tedavisi

Sık Karşılaşılan El Problemleri, Tedavide zaman zaman steroid enjeksiyonları ağrılı olan nodüller için kullanılsa da ana tedavi cerrahidir.

Cerrahi elin hareketlerinde kısıtlama oluştuğu dönemde yapılır, el ayasındaki yapışıklıkların çıkarılmasını içerir.

Cerrahi tedavi her zaman kulağa biraz ürkütücü gelse de elimizdeki sorunların kronikleşip işlevselliği etkilemesi riskini unutmamak gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön