Blog geri dön

Parmak emme ve Emzik;

Emme refleksi sağlıklı yenidoğanlarda en kuvvetli reflekstir. Emme alışkanlıkları yaşamın ilk 1,5 yılında normal kabul edilmekle birlikte 2 yaşın sonunda yavaş yavaş kaybolur. Ancak bazı çocuklarda emme alışkanlığı parmak emme ve emzik emme şeklinde uzun süre devam edebilir. Bu alışkanlıklar henüz gelişmekte olan çocuğun kas ve kemik yapıların etkileyerek ileride görülebilecek olan bazı gelişim bozukluklarına yol açar. Ayrıca dişlerin yer değiştirmesi nedeni olarak ortodontik problemlerin kaynağı haline gelir. Üst ön dişler öne alt ön dişler geriye doğru yer değiştirir, bu şekilde alt dişler ile üst dişler arasında açıklık meydana gelir. Alışkanlık erken dönemde bırakıldığı takdirde bu açıklık kapanır ancak 3-3,5 yaşından sonra oluşmuş deformasyonu kendiliğinden geri dönüşü zordur.

Emme alışkanlığı geceleri de devam ediyorsa anomali meydana gelmesi kolaylaşır

Parmak emme;

Sağlıklı çocuklarda parmak emmenin 2 yaşına kadar görülmesi normal olarak kabul edilir. Yapılan araştırmalara göre 1 yaşındaki çocukların ortalama olarak %50 si parmak emme alışkanlığı nasıl sahiptir. 8-9. aydan itibaren parmak emme ile uyku arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Yine diş çıkarma döneminde diş eti kaşıntısını gidermek için sıkça parmak emerler. Parmak emmenin anomaliye neden olması alışkanlığın süresine ve emme sırasında parmağın ağızda yer aldığı koruma göre değişiklik gösterir. Eğer 2 yaşından sonra da bu alışkanlık devam ediyorsa altında bir psikolojik neden olup olmadığı araştırılmalıdır. Nadir olarak parmak ve ellerini emen yenidoğanlarda parmakla bileklerinde kabarcıklar oluşabilir. Yine 2 yaşından büyük olup emme alışkanlığı olan çocuklarda emilen parmağın (genellikle baş parmak) normal ağız florasında bulunan bakterilerle enfekte olması sonucu kabarcıklı lezyonlar ve sürekli olarak nemli kalması nedeniyle emilen parmak ve tırnakta mantar lezyonları görülebilir. Parmak emen çocuklarda parmakta incelme ve bazen de kronik travmaya bağlı olarak nörolojik bozukluklar görülebilir.

Emzik;

Bebeklerin doğumdan itibaren sahip oldukları emme hareketi bebek için büyük bir memnuniyet kaynağıdır. Emzik onların bu doğal iç güdüsünü tatmin eder ve güven verir. Bu nedenle bebek ağladığında ve huzursuzlandığında çoğu annenin yaptığı ilk hareket emzik vermektir. Ancak iyi niyetli yapılan bu hareket ileride bağımlılığa neden olabilir. Emzik kullanımının bağımlılık haline gelmesi çocuklarda hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara yol açar. Emzik konusunda hekimler tarafından  ortak verilmiş bir karar yoktur. Genel kabul 2 aylıktan sonra verilebileceği şeklindedir. Emzik ihtiyacı olan çocuklarda emzik verilmezse bebek ya parmağını ya da dudağını bulup emecek dir. Hiç emzik kullanmamış çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı gelişen diş damak sorunları, konuşma gelişiminde olumsuzluklar, iletişim ve sosyal gelişim problemleri daha az gözlenir.

Emzikler üretildikleri materyallere göre silikon ve kauçuk olmak üzere iki çeşittir. Silikon emzikler silisyumdan üretilir ve bunların şekli kolay bozulmaz, fakat diş darbelerine karşı dayanıksızdırlar ve bu nedenle henüz diş çıkarmamış bebekler için uygundurlar. Kauçuk ise doğal bir maddedir şekli çabuk bozulur ancak iş darbelerine karşı daha dayanıklıdır. bu özelliklerden dolayı diş çıkarmış bebeklerde kauçuk emzik kullanımı önerilir.

Emzik Nasıl Olmalı;

Emzikler şekil itibariyle anatomik (Damaklı) olan ve anatomik olmayan (Damaksız) olarak iki tiptir anatomik olmayan emzikler Anne memesine benzediği için 1 yaşından küçük bebeklerde kullanımı Uygundur. Ancak 1 yaşından büyük bebeklerde bu tür emzikler çocuğun diş ve damak yapısına zarar verebileceğinden kullanımı uygun değildir. 1 yaşından büyük bebeklerde diş ve ağız gelişimi açısından anatomik emzik kullanılmalıdır.

Emzik kullanımında emziğin sterilize edilmesi ve hijyen kurallarına uygun olarak kullanılması büyük önem taşır. Hijyenik olmayan emzik kullanımı bebeğe birçok enfeksiyonun ulaştırılmasına neden olabilir. Kauçuk emzikler özel dezenfektanlar aracılığı ile temizlenir. silikon emzikler ise stilizasyon amacıyla üretilmiş piyasada bulunan biberon ve emzik sterilizatörü ile arındırılır.  Aynı emziğin uzun süre kullanılması  enfeksiyon   açısından risklidir. Emzik alışkanlığı en geç 2 yaşında bıraktırılmalıdır. 2 yaşından sonra devam eden emzik diş ve damak anomalilerine ve çocukta bağımlılık yaparak psikolojik problemlere yol açabilir.

Emme alışkanlığı çocuğum işlerinde ağız içindeki kemik yapılarda deformasyonu yol açtığı ise alışkanlığın bırakılması yoluna gidilmeli ve en kısa sürede uygun ortodontik tedavi için diş hekimine başvurulmalısınız.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön