Blog geri dön

Meme Dikleştirme; Kadın memesi vücudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yer çekiminden fazlaca etkilenir. Kadın hayatının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren hormonal değişiklikler ve dengesizlikler meme dokusunun sarkmasına yol açar. Meme sarkmaları, meme toparlama ve meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilir. Bu operasyonlar genel olarak tıbbi terminolojide “mastopeksi” olarak adlandırılır. Gebelikler, emzirme, sık kilo alıp vermeler, yaşlanma, yerçekimi, genetik yapı, hormonal faktörler, hormon ilaçları gibi sebepler sarkmaya neden olabilmektedir.

Günümüzün kötü beslenme koşulları sık kilo alıp vermeler, kadınlarda sarkmalar, selülitler ve çatlakların görülme sıklığını artırmıştır. Artık kadınlarımızın kaliteli yaşam beklentisinin artması ve orta yaş kavramının değişmesi bu tip operasyonların sıklığını artırmıştır.

Meme toparlama işlemi meme boyutlarını belirgin olarak değiştirmez veya sarkma nedeniyle içi boşalan üst kısımları dolgun hale getirmez. Bununla birlikte memeler hem büyük hem sarkık olabilir. Eğer memeleriniz hem sarkık hem de içi boşalmışsa mutlaka büyütme işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer büyükse küçültme ile birlikte dikleştirme yapılabilir.

Operasyon öncesi ultrason ve mamografi çektirmeniz faydalı olacaktır. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

Günümüzde mastopeksi işlemi farklı insizyon ve operasyon teknikleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Burada kullanılacak yöntem sizin meme özelliklerinize göre belirlenecektir. Bunlar;

  • Memenizin hacimsel büyüklüğü ve şekli
  • Meme başınızın pozisyonu ve büyüklüğü
  • Memenizin sarkma derecesi
  • Ne kadar cilt fazlalığınızın olduğu
  • Cildinizin gevşeklik derecesi ve elastisitesi

AMELİYAT SÜRECİ

Operasyon genel anestezi altında yapılıyor.

Klasik yöntemler memede üç ayrı kesi ile yapılabilir. Meme başı çevresinden, meme başı çevresi ve meme altı oluğa dik yerleştirilen “lolipop” tarzı ve  ters “T” veya “çapa” olarak adlandırılan yukarıdakilere ilaveten meme altı oluğun dahil edildiği yöntemler. Bu kesiler meme başına ve memenin doğal kıvrımlarına gizlenmeye çalışılır.

Kesiler yapıldıktan sonra meme konturlarını ve şeklini oluşturmak için meme dokusu yukarıya taşınır. Meme başı ve çevresi gençlikte olduğu gibi daha yukarı yerleştirilir. Eğer meme başı genişlemişse standart ölçülere küçültülür. Fazla gevşek cilt alınıp daha sıkı bir meme oluşturulur.

Meme dokusu yeniden şekillendirilip fazla deri alındıktan sonra operasyon sonlandırılır. Memede yapılan işlemeler doğal konturların içine gizlenir. Görünür olacağını düşündüğümüz izler ise zamanla solup cilt tonuna döneceklerdir. İzler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için seçilemezler.

Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erken dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır.

Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır.

Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum ancak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön