Hamilelikte Bebek Beyin Gelişimi

Blog geri dön

Hamilelikte Bebek Beyin Gelişimi ,

Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini birçok faktör etkileyebilir.

Sağlıklı bir gebelikte normal bir beyin gelişimini desteklemek için annelerin yaşam tarzında ciddi bir değişiklik yapmaya gerek yoktur.

Hamile kalan bir bireyin genel sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmesi yeterli olacaktır.

Sağlıklı Hamilelik

Bebek beyin gelişimi için hamilelikte neler yapılmalı?

  • İyi beslenme önemlidir, çünkü beyin gelişimi anne beslenmesinin kalitesinden etkilenir. Dengeli beslenme ve aşırılıklara kaçmadan beslenme kaliteli beslenmeyi genel olarak karşılamaktadır, uçlarda beslenme tarzı her zaman soru işaretine sebep olmaktadır.
  • Alkol ve sigaradan uzak durmak sağlıklı bir gebelik için şarttır, bu maddeler sadece beyin hücreleri değil anne ve bebeğin tüm hücreleri üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Beyin hücrelerinin oluşumunu kötü yönde etkileyebilirler.
  • Bazı kimyasallar ve radyasyon biçimleri bebeğin beyin gelişmesine potansiyel olarak zararlıdır, ancak çoğu durumda sadece meslekleri ile maruz kalan kadınları ilgilendirir – yani çiftliklerde veya fabrikalarda, laboratuarlarda, hastanelerde, kuru temizleme mağazalarında  çalışanlar gibi – bebekleri tehlikeli kimyasallara, radyasyona veya enfeksiyonlara maruz bırakmamamak önemlidir.

Hamilelikte Bebek Beyin Gelişimi. Enfeksiyonlar, belki de bebek beyin gelişimi için en büyük risktir. Birçok görünüşte zararsız enfeksiyon, beyin hücrelerinin oluşumu ve aralarındaki bağın kurulması dahil, bebeğin gelişimini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, çoğu kadın, kızamıkçık  ve suçiçeği virüsünün (su çiçeği hastalığının nedeni) en tehlikeli olanlarına karşı zaten bağışıklık geliştirmiştir. Diğer potansiyel olarak zararlı enfeksiyonlar arasında sitomegalovirüs (CMV), toksoplazmoz ve çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıklar (sifiliz, gonore ve genital herpes) bulunur. Doğum öncesi test ve tedavi bazılarının riskini en aza indirebilir, ancak en iyisi hamile kadınların sıkı hijyen uygulayarak bebeklerinin beyinlerini en iyi şekilde korumalarıdır.

Gebelikte enfeksiyonlardan korunmak için öneriler

  • Ellerinizi sık sık yıkayın
  • Etrafınızdaki hasta arkadaşlarınızdan uzak durun
  • Gereksiz öpücüklere dikkat edin,
  • Yiyecek ve içeceklerinizi çok iyi temizleyin.
  • Hastane, toplu taşıma gibi toplum alanlarında hasta kişilerden uzak durun.
  • Yiyecek veya içeceklerinizi kimseyle paylaşmayın
  • Hatta kendi küçük çocuklarınızla bile!

Tüm bunlar yanında stressiz bir ortamda bebeğinizin büyümesini sağlamanız çok önemlidir. Sağlıklı beslenip, doktor kontrollerinize düzenli gitmeniz çok önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön