Hamilelik Sırasında Bal Yemek Güvenli mi ?

Blog geri dön

Hamilelik Sırasında Bal Yemek Güvenli mi ? Bebekler için bal yemenin güvenilir olmadığı bilinir hale gelmiş bir durumdur. Bu nedenle Hamile bireyler bal yeme konusunda oldukça tereddüt etmektedir. Bal içerisinde botulizm denilen ciddi bir hastalığa sebep olan bakterileri içerebildiği için ve bebeklerin bağırsakları bu bakterileri elemine edemediği için ortaya çıkan bir durumdur. Market raflarına giren balların çoğu pastorize edilmiş olsa da bebeklere bal yedirmekten kaçınmak gerekir. Bir yaşından sonra bal verilmeye başlanmalıdır. Bu durum hamile bireyler için geçerli değildir.

Evet hamilelik sırasında bal yemek güvenlidir. Balın bebekler için güvenli olmadığını duymuş olabilirsiniz evet bu doğru. Bal bebeklerde gıda zehirlenmelerine neden olan bazı bakteriler içeriyor, ayrıca nadir de olsa bal tüketimi bebeklerde ölüme neden olabiliyor. Bebeklerin sindirim sistemleri yeterince gelişmediğinden balı bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar ondan uzak tutmalısınız. Bebeğinizin ne zaman bal tüketeceği ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Ancak sağlıklı yetişkinlerin bal yediğinde gıda zehirlenmesi yoktur bu yüzden hamilelikte bal tüketilebilir. Raflarda satılan çoğu bal sütlerde kullanılan pastörizasyon yöntemi ile pastörize edildiği için bal tüketmek güvenlidir. Bal 71 C derecede 13 ila 30 saniye tutulur ve soğutulur. Bu da gıda zehirlenmesine neden olan sporlar hariç balın içindeki sporların ölmesini sağlar. Böylece bal fermente olmadan yavaş yavaş kristalizeleştirme yöntemi ile sıvı hale getirilir. Arı çiftliklerinde, pazarlarda ya da çiftlik ürünleri satan yerlerde pastörize edilmemiş bal bulmak mümkündür. Çiğ balın hamilelikte kullanımına ilişkin araştırma bulunmamaktır ama güvenli olmadığına dair bir kanıt da yoktur.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön