Genital Estetik (Vajinoplasti)

Blog geri dön

Vajina, fonksiyonel olarak bir üreme organı olması ile birlikte birlikte cinselliğin temel sembolü olması nedeniyle görünümü önem arz etmektedir. Bu nedenle hayatın tüm evrelerinde genç kızlık dönemlerindeki gibi olması beklenir. Kültürden kültüre değişmekle birlikte ideal kabul edilen bir görünüm vardır. Bu görünüm genel olarak dış dudakların iç dudakları örttüğü kapalı bir yapıdır. Genital estetik (vajinoplasti) ile  ideal vajina görünümün sağlanabilmektedir. Bunedenle Genital Estetik (Vajinoplasti) ameliyatları uygulanabilmektedir.

Vajina Anatomisi

Vajina, dışta vajina girişini ve küçük dudakları örten büyük dudaklardan (Labia Majora) oluşur. Bu dudaklar sayesinde vajen girişi kapatılır, dış ortamdan izole edilir. Bu da büyük dudakların yastık tarzındaki esnek yapısı sayesinde olur.

Büyük dudakların altında küçük dudaklar (Labia Minora) vardır ve burası vajenle bağlantılır. Küçük dudaklar, vajen girişini koruyan yapılar olmakla birlikte cinsel uyarılma açısından klitoristen sonra ikinci sırada yer alır.

Üç parçadan oluşan iç dudaklar üstte klitoris üstündedir. Ortada klitoris hizasında, altta klitorisin alt kısmında yer alır. Ameliyat esnasında bu üç parça ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Küçük dudaklardan sonra vajen gelir. Vajenin içi mukozayla kaplıdır ve ıslaklık ve kayganlık oluşturan bezler içerir.

Vajenin etrafını saran kaslar vardır. Doğumda genişleyen ve zaman zaman yırtılan kaslar bunlardır. Bu kasların yırtılması, genişleme ve esneklik kaybına neden olur.

Genital Estetik (Vajinoplasti) Ameliyatları

Genital Estetik (Vajinoplasti) ameliyatlarında vajen, iç dudaklar ve dış dudaklar aynı anda değerlendirilir. Problem neredeyse o bölgeye müdahale edilir.

Ancak çoğu zaman bu üç bölgeye de müdahale yapılması gerekir.

Ameliyata içten dışa doğru başlamak çalışma kolaylığı ve planlama açısından daha uygundur.

1. Vajen daraltmada vajen mukozası kaldırılır. Alttaki kaslar onarılır, fazla mukoza çıkarılır ve vajende uygun bir sıkılık ve form oluşturulur.

2. Daha sonra iç dudaklardaki fazlalık çıkarılır. Burada en önemli husus klitoris bölgesindeki dokunun çok iyi hesaplanarak çıkarılmasıdır. Çok çıkarma klitorisin tamamen açılmasına neden olur ve klitorise iç çamaşırının değmesi bile rahatsızlık hissi verebilir. Az çıkarılması klitorisi çok örteceğinden uyarılma sorunlarına neden olur.

3. Son olarak büyük dudaklara (Labia majora) müdahale edilir. Buradaki amaç büyük dudaklara dolgun formun verilmesidir.

Böylece hem iç dudakları hem de vajen girişini örterek hem estetik hem de hijyenik ortam sağlanır.

Büyük dudaklar genelde volüm kaybı nedeniyle deforme olurlar. Bu kayıp dolgu maddeleriyle tamamlanır.

Burada ya kişinin kendi yağı kullanılarak form elde edilir ya da doğal dolgu maddeleriyle form oluşturulur.

Genital Estetik (Vajinoplasti) Ameliyatları Neden Gereklidir?

Gebelikle,
Hormonal değişikliklerle,
Doğumlarla,
Dokuların zayıflamasıyla,
Genetik faktörler veya yaşla ilişkili değişikliklerle
Genital bölgede deformasyonlar olabilir.

Dış dudaklardaki yastıkçı yapıdaki erimeler hem görünümü bozar hem de iç dudakların ortaya çıkmasını sağlar.

İç dudaklar zamanla uzayıp renk değiştirebilir. Uzayan dudakların ıslak olması hijyen açısından kadınları rahatsız etmesinin yanında estetik olarak da kötü görünüme neden olabilir.

Ayrıca doğumlar ve cinsel aktiviteyle birlikte vajinada genişlemeler oluşabilir. Bütün bunlar birleştiğinde hem estetik hem de ciddi hijyen sorunları ortaya çıkmaktadır.Bu nedenler ile yaşam kalitesinde azalma ortaya çıkabilmektedir.

Cerrahi işlemler bu durumu düzeltmek için etkili bir seçenektir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön