Blog geri dön

Emzirme Döneminde Omega-3, Bazı balık türlerinde oldukça fazla olan omega-3 yağ asitlerinin (EPA ve DHA) bebeğin göz ve beyin gelişimi için önemli olduğunu biliyoruz. Emziren annelerin haftada 1 -2 defa somon, hamsi, sardalye gibi omega 3 zengini balık tüketmesi önerilir. Bu balıklardan tüketememesi durumunda günlük omega 3 alması iyi fikir olabilir.

Omega- 3 ne işe yarar ?

Emzirme Döneminde Omega-3 içeren gıda takviyesi olarak veya doğal balıktan aldığı omega-3 yağ asitleri anne sütü ile bebeğe geçer. Bu da bebeğin göz ve beyin gelişimine katkıda bulunabilir.

Bebeğin gelişimi için gerekli olan omega-3 yağ asitlerinin  kendi doğal kaynağından almak en doğru olanıdır. Yani omega 3 için, omega 3’den zengin balık yenmesi, vitaminlerin kaynağı olarak gıda takviye tabletlerinden ziyade vitaminlerden zengin besinlerden beslenmek önerilmektedir.

Emzirme Döneminde Omega-3 alan annelerin bebekleri için ek fayda oluşur mu?

Omega 3 takviyelerini alan hamile ya da emziren annelerin çocuklarında bilişsel olarak bir miktar faydalar olduğunu gösteren çalışmalar olsa da, bir çok çalışmada da hiçbir fayda da gösterilmemiştir.

Omega 3 takiyeleri günümüzde kapsül, çiğneme tableti ya da sıvı formda bulunmaktadır. Omega 3 takviyelerinde önemli olan üründe cıva , kurşun gibi ağır metaller olmadığıdır. Bu güvenirlik ürünün IFOS denilen sertifikaya sahip olması ile sağlanabilir. Pratik bir bilgi olarak balıklarda cıva gibi ağır metaller yağ dokusunda depolanmaz. Bu nedenle omega-3 yağ asitlerinde ağır metal olmayacağı düşünülebilir. Ancak yine de kullanacağınız omega-3 takviyesinin güvenirlik belgelerini istemeniz daha doğru olacaktır.

Omega-3 ürünlerinin güvenirliğini nasıl anlayabiliriz?

Kalite ve güvenirlik olarak IFOS denen bir belgeyi alacağınız omega 3 ürünlerinde aramalısınız. IFOS denilen program, Omega-3 ürünlerini, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Beslenme Konseyi (CRN) tarafından belirlenmiş test kriterlerine göre güvenilir laboratuvarlarda  dozaj, stabilite ve ağır metal kimyasal atıklar yönünden test eden bağımsız bir programdır.

Omega-3 Nedir, Faydaları nelerdir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Görseller : Pixabay

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön