Emzik Nasıl Bıraktırılır

Blog geri dön

Çocuğum büyüdü halen emzik emiyor. Endişelenmeli miyim?

Pek çok çocuk sakinleşmek ve rahatlamak için oyun çocuğu  döneminde hatta bazen de okul çağlarında emzik kullanır. Emzik ayrıca  geçiş objesi olarak adlandırılan bir objedir  uzun bir araba yolculuğuna çıkmak gibi zorlu durumlarda kendilerini rahatlatmak ve iyi hissetmek için kullandıkları bir araçtır. Tüm bu süreç boyunca ebeveynlerin ilgilendikleri konu ise Emzik Nasıl Bıraktırılır sorusunun cevabını bulmaktır.

Çocukların Hangi Durumlarda Emzik Bırakılması Önerilmektedir

Oyun çocuğunuzun emzik kullanmasını yasaklamanıza gerek yok ancak zamanla emzik kullanımını bırakması için onu teşvik edebilirsiniz.

  • Eğer çocuğunuz orta kulak iltihabına meyilli ise emziğini bırakmasında fayda olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre emzik kullanmayan çocuklarda orta kulak iltihabı oluşması ihtimali yüzde 33 daha azdır.
  • Eğer yeni yürüyen çocuğunuzda konuşma ve dil gelişimi problemleri varsa da emziğini bırakması gerekir.
    • Çünkü emzik emmek çocuğun ağzının doğal pozisyonu bozabilir ve dudakları ile dil gelişimini zorlaştırabilir.
    • Eğer çocuğunuz konuşmayı yeni öğreniyorsa ağzında emzik varken konuşması zorlaşır, emzik konuşma bozukluklarına yol açabilir ve dilinin doğal pozisyonu almasına engel olur.  Bazı durumlarda emzik kullanımı dilin dişler arasına sıkışmasına da neden olabilir. Bu da diş problemleri oluşturmasının yanı sıra “ş” gibi bazı seslerin çıkartılmasının öğrenimini güçleştirir. Bu nedenle  farklı bir görüşe göre oyun çocuklarında emzik kullanımının olabildiğince azaltılması gerektiği öneriliyor.   Bu görüşe göre çocuk 18 ayık oluncaya kadar da emziği bırakmasını sağlanması öneriliyor.

Diğer görüş ise pek çok anne baba gibi daha gevşek bir yöntemi savunuyorlar ve çocukların emziğini bırakmasını sağlarsanız sonunda parmaklarını (ya da kıyafetlerini) emdiklerini fark edeceksiniz, diyorlar.

Emzik kullanmak çocuğumun dişlerini etkiler mi?

Uzun süreli ve düzenli emme alışkanlığı olan çocuklar (emzik ya da parmak emme) üst dişleri ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirler bu yüzden çocukların kalıcı dişlerini çıkartma dönemine kadar (4 ila 6 yaşa kadar) emme alışkanlıklarının diş ya da ağız problemlerine yol açmayacağını söylenir. Yine de emzik kullanan yeni yürüyen çocukların diş hekimine götürerek diş ile ağız gelişimleri hakkında uzman görüşü almak faydalı olacaktır.

Çocuğuma emziğini bıraktırmak için uygulayabileceğim en iyi yöntem nedir?

Emzik  nasıl bıraktırılır, en ideal yöntem nedir? İdeal olanı yeni yürüyen çocukların kendi kendilerine emziklerini bırakmaya hazır olmaları ve bu alışkanlığı bırakmalarıdır. Bu dönemde emme isteği azalan çocuk, emzik kullanımını azaltır ve problemlerle baş etmek için farklı yöntemler bulur.

Bu dönemde çocuğunuza yardımcı olabilmek için, emziğini bırakması ve emzik yerine farklı alternatifler bulması için onu teşvik edebilirsiniz. Eğer sıkıldığında emziğini almaya yöneldiğini fark edecek olursanız bu durumda ona daha ilginç bir aktivite önerebilirsiniz. Mesela eğer  markete gitmeyi düşünüyorsanız çocuğunuza emziğini vermek yerine bir resimli kitap verebilir ya da onu neşelendirmeye çalışabilirsiniz.

Çocuğunuz güvensiz ya da endişeli hissettiğinde emziğini almaya yönelebilir bu durumda ondan duygularını kelimelere dökmesini isteyebilirsiniz. Ona neler olduğu ile ilgili sorular sorabilir ve ona sarılıp onu öperek kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Yeni yürüyen çocuğunuzun emziği bırakmasına yardımcı olmak için ayrıca emziksiz durduğu durumlarda onu övebilirsiniz.

Emzik kullanımını sadece gece ve öğle uykularına sınırlayarak ona “Artık gündüz ve günlük hayatımızda emzik olmayacak ama uyurken onu yanına alabilirsin” diyebilirsiniz. Çocuğunuz bu konsepti anlayacak kadar büyüdüğünde ve süreç tamamlandığında bir takvime çocuğunuzun emzik kullanmadığı günleri işaretleyin ve bu günlerde onu eğlenceli etiketlerle ödüllendirin ya da uyumadan önce yarım saat emzik kullanmasına izin verin. Ayrıca çocuğunuza beş etiketli bir haftanın ardından çikolatalı kurabiye gibi hediyeler vereceğinizi de söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun diş hekimi, çocuk hekimi de emzik kullanımını bırakması için onu teşvik edebilir ve ona destek olabilir. Bazı diş hekimlerinin çocukların emziklerini bırakıp bir oyuncak (ya da diş fırçası) alabilecekleri yerleri bile vardır.

Görsel : Pixabay

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön