Dişler Ne Zaman Çıkar

Blog geri dön

Dişler Ne Zaman Çıkar, Diş Gelişim Süreci; Bebekler doğmadan önce diş gelişimi başlamaktadır, damakların içerisinde diş tomurcukları oluşmuş ve gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişim yenidoğan döneminde de devam eder. Dişlerin yüzeye çıkmasından önce damakların içerisinde yüzeye doğru hareketi zaman zaman bebeğinizi huzursuz edebilir. Her bebeğin diş çıkarma dönemleri farklı olmaktadır. Bazen 3 aylık bir bebeğin dişini çıkarması normal iken, bazen 1 yaşında bile dişini çıkarmamış olabilir. 

Bebekler diş çıkarmaya başlamadan bir kaç ay önce ağız sulanmaları başlar.

Bebeklik Dönemi

Dişler Ne Zaman Çıkar, aylara göre dişlerin yaklaşık çıkışları,

4-7 ay arası
Dişler yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır. Diş etleri şişmiş olabilir ve diş etleri kızarmış olabilir. Alttaki iki orta diş (alt orta kesici diş) genellikle patlak veren ilk dişlerdir.

8 ila 12 ay
Üst orta dişler (üst orta kesici dişler) ortaya çıkar.

9 ila 16 ay
Orta dişlerin hemen üst ve alt dişleri (alt yanal dişler) görünür.

13 ila 19 ay
İlk molarlar (arka dişler)  aynı anda altta ve üstte gelir. Bu dönemden sonra bir çok diş peş peşe sürekli olarak gelmeye başlar. Çocukların bu dönemdeki huzursuzluklarının bir nedeni de bu sürekli yeni diş çıkma durumudur.

16-23 ay
Köpek  dişleri olarak adlandırılan keskin, sivri dişler üstte ve altta ortaya çıkar.23 – 31 ay
İkinci molar dişler çıkmaya başlar.

25 – 33 ay                                                                                                                                      
3. yaşta 20 dişi çıkmış olur. 6 yaşına kadar çocuğumuzda yeni diş çıkımı olmaz. Bu dönemde çene kemikleri büyür, dişler arası boşluklar oluşmaya başlar. Kalıcı dişler daha büyük olacağı için bu alanlar genişlemeye başlar.

 

Büyük Çocuk

6 ila 12 yaş
Bu yaş döneminde çocuğunuz dişlerini kaybetmeye başlar. Sürekli ağızında boşluklar oluşup, sonra tekrar buralar dolmaya başlar. Dişler genellikle çıkmaya başladıkları gibi aynı sırada dökülmeye başlayacaktır. Önce alt iki dişi çıkacaktır. Yine de  dişleri herhangi bir sırada da dışarı düşebilir.Orta dişler genellikle (6 ila 7 yılda) ilk gidenler olmakla beraber, bundan sonra molarlar ( arka dişler) her zaman kaybolabilir, ancak muhtemelen 9 ila 12 yıl arasında kaybedilecektir.
12 yaş sonunda çocuğunuzda 28 kalıcı, yetişkin diş seti var.Çocukluk Döneminde Diş Gelişimi İle İlgili Önemli Konular :Bebeğiniz 13- 14  aylıkken bir diş filizlenme belirtisi göstermiyorsa, doktorunuzla  görüşmeniz doğru olacaktır. Ancak panik yapmayın: Bazı çocuklar için dişler biraz geç gelmeye başlıyor , ancak yine de akranlarına yetişiyorlar.Diş çıkarma döneminde bebeklerde

 

  • Diş etlerinde şişlik ve hafif kızarıklık olabilir

  • Çok yükselmeyen bir ateş olabilir

  • Ağız sulanması olabilir

  • Kulağını sürtmek veya kaşımaya çalışmak

  • Her şeyi ısırmaya ve çiğnemeye çalışmak

  • Ağrılı diş etinin verdiği huzursuzluk, uyku bozukluğu ve her zamankinden fazla ağlama, kucağa alınma isteği

  • İştah kaybı veya emmede azalma

  • Bazen çenelerine ve diş etlerin baskı uygulamak isterler

  • Ağız çevresinde ve çenede, artan tükürüklerin sebep olduğu cilt tahrişleri görülebilir

Görseller : Pixabay

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön