Çocuklarda Büyüme

Blog geri dön

Çocuklarda Büyüme ebeveynler özellikle anneler tarafından en çok araştırılan konudur. Bebeğin büyümesi doğduktan sonra hızlı bir şekilde başlar aylar geçtikçe büyüme ve gelişme yavaşlamaya başlar. Bir süre duraklamış gibi görünse de bu hız ergenlik döneminde artış gösterecektir.

Büyüme gelişme takibi yapılması olası problemleri ve geriliği erken fark etmek içindir, bu gibi durumlarda erken müdahale sonucu ciddi şekilde düzeltmektedir.

Doğum Esnasında Bebeklerin Boyu:

Çocuklarda büyüme nin en hızlı olduğu dönem yaşamın ilk bir yılıdır

Yaklaşık 50 cm dir

50 cm boyun üzerine ilk 3 ayda yaklaşık 10 cm uzama olmaktadır (ortalama 3,5 cm/ay)

İkinci 3 ayda büyüme hızı ayda yaklaşık 2-2,5 cm dir, yani 6 ayın sonunda bebek yaklaşık olarak 15-17,5 cm uzamıştır.

Sonraki aylarda bu hız daha da azalarak büyüme devam eder

12. ayda bebek yaklaşık 75 cm yani doğum boyunun 1,5 katına kadar uzamıştır

Hayatın ikinci yılı

Bu dönemde büyüme ilk yıla göre daha az olsa da yıllık 10-12 cm olabilir, ayrıca bu dönemde kilo alımı birinci yıla göre oldukça azalmıştır

2-4 Yaş Arası

Bu dönemde büyüme hızı azlamıştır ve yıllık 7-8 cm uzama yeterli görülmektedir

4-10 Yaş Arası

Bu dönemde ergenliğe kadar yıllık 5-6 cm uzama normaldir

Bu büyüme rakamları bireysel olarak farklılık göstermektedir

Bebeğinizin büyüme hızını bireysel farklılıkların dışında geçirmiş olduğu hastalıklar ve beslenme alışkanlıkları da etkileyebilir

Çocuk hekimi ve aile hekiminize düzenli kontrole gitmeniz bu nedenle önemlidir.

Devam Eden Büyüme

Yaşamın üçüncü yılında çocuklar yaklaşık olarak yılda 8 cm bir büyüme yaşarlar. Altı yaşından sonra ergenliğe kadar büyüme hızı daha yavaştır. Yılda yaklaşık olarak 5-6 cm uzama olur. Altı yaş ile ergenlik arasındaki bir çocukta yıllık boy uzaması 4,5 cm’den az olması halinde mutlaka takip edilmelidir. Çocuğun boyu normal olsa bile boy uzamasında gerilik varsa ileri tetkikler yapılmalıdır.

Ergenlik Döneminde Boy Uzaması

Kızlarla erkeklerin büyümesi ergenlik döneminde farklılaşır. Bu farklılık erişkin boy ortalamalarının farklı olmasını sağlar. Kızların ergenlik büyümesi erkeklere göre 2 yıl önce başlar ve sonlanır. Kızların iki yıl daha az uzaması 8-10 cm fark yaratır. Ergenlikte erkekler toplam 25-30 cm uzarken, kızlar 20-25 cm boy atarlar. Bu da 3-5 cm civarında farka neden olur. Böylece erkeklerin ortalama erişkin boyu (176 cm) kızlarınkinden (163 cm) yaklaşık 13 cm uzun olur.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön