Blog geri dön

Çocuklarda Ateş, Ateş yüzyıllardır bilinmektedir. Ateş bir hastalık değil hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan bir belirtidir. Çocukluk çağında en sık ve önemli hastalık belirtilerinden biri, bir uyarıdır.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Normalde insanların vüsut ısıları 37 C ye ayarlanmıştır.

41 dereceye kadar olan ateşli durumlar beyine herhangi bir zarara neden olmaz. Aksine ateş enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir savunma mekanizmasıdır.

İnsanların vücut ısısı gün içinde farklık gösterebilir. En düşük sabahları olurken en yüksek akşam saatlerinde olmaktadır.

Vücut ısısı ya da ateş;

 • Koltuk altı
 • Kulak yolu
 • Rektal (makat ) yolla ölçülebilir
 • Ciltten yüzeyel olarak kızıl ötesi termometreler ile

Gerçeğe en yakın ölçüm rektal ( makat ) yoldan yapılan ölçümdür.

Koltuk altı 37,5 C üzeri rektal ölçümde ise 38 C üzeri ateş olarak kabul edilmelidir.

ATEŞ NASIL ÖLÇÜLMELİ ?

Genellikle ateşi dudaklarınızı bebeğimizin alnına dokundurduğumuzda hissedebiliriz. Ancak bu geleneksel ve çoğu kezde yanlış sonuç veren ölçüm yöntemi yerine yanlışlık riskini azaltmak amacı ile derece ile ateş ölçmeyi öğrenmeliyiz.

1 ) Ateş ölçmeye başlamadan önce bebeğimizi sakinleştirmeliyiz. Çünkü sinirli hallerde ateşi yanlış yüksek ölçülecektir.

2) Civalı derece kullanıyorsanız ölçümden önce dereceyi 35,5 c altına indirmek için iyice sallayın (Ancak civalı derece kullanımı artık önerilmemektedir. Halen eliniz civalı derece var is een kısa zamanda diğer yöntemler ile çalışan bir cihaz edinin) Dijital derece kullanacaksanız derecenizi sıfırlayınız.

Ateşin Ölçülmesi

Çocuklarda ateş koltuk altı ateş ölçümü günümüzde çok sık kullanılmasına rağmen daha az güvenilirdir.

Derecenin ucu ya da ucunda metal bulunan kısım bebeğimizin koltuk altına getirilerek ateş ölçümü yapılır. Bu pozisyonda en az 3 dakika en çok 5 dakika tutun. Bebeğinizin sakin kalması için ona güzel şeyler söyleyip , ilgisini başka yönlere çekin.

Rektal ateş ölçümü daha güvenilir bir yöntemidir. Bebeğinizin poposuna ( makat kısım ) yaklaşık 2 cm civalı kısmı yerleştirin fakat dikkat edin fazla zorlamayın . Derece yaklaşık 30 saniye bile kalsa rektal ateş ölçümü güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntemde bebeğimiz her hangi bir direnç göstermesi durumunda dereceyi hemen çıkartın.

Oral ateş ölçümünde derecenin uç kısmı dil altında bulunmalı . Bu nedenle oral ateş ölçümü çocuklarımız 4-5 yaşında olduktan sonra daha güvenilir bir yöntem olacaktır. İki – üç dakika beklenmesi gerekmektedir.

Kulaktan ( timpanik ) oldukça kolay bir yöntemidir . Digital ölçüm aletleri kullanılmalıdır. Civalı termometre ile ölçüm yapılamaz.

Temassız kızılötesi yöntem ile vücut ısısı ölçülürken ateş ölçülen bölgenin terli olmaması veya herhangi bir enfeksiyon nedeni ile kızarıklık şişlik olmaması gerekmektedir.

ATEŞİ DEĞERLENDİRMEK

Çocuklarda ateş için öncelikle şunu söylemek gereklidir. Bir çocuğun ateşinin ne kadar çok yüksek yada düşük olmasından çok onun genel durumu davranışları hastalıkların ciddiyetinin değerlendirilmesinde önemlidir. Yani bir bebek basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunda 39 – 40 derece ateşi olabileceği gibi zatürre olduğunda ateşi hiç olmayabilir.

Ateşi olup aşağıdaki durumlarda çocuklarımızı hiç evde bekletilmemeli hemen doktorunuza başvurmalısınız.

 •  2 aylık altı tüm çocukların ateşleri rektal 38 ,5 derce üstünde ise hiç beklemeden doktorunuza başvurunuz
 •  Ateşle birlikte havale geçirdiyse
 •  Cildinde renk değişiklikleri varsa
 •  Kulağını tutuyorsa
 •  Nefes alıp vermede zorluk çekiyorsa
 •  Bebeğiniz sürekli ağlıyor susmuyorsa
 •  Çocuğumuzun biline kronik bir hastalığı varsa
 •  Daha önceden geçirilmiş ateşli havale öyküsü
Ateşle ilgili bilmemiz gereken diğer şeyler
 • Oral ısıs vücut ısıından 0,4 °C daha düşüktür
 • Koltuk altı ölçüm vücut ısısından 0.5°Cdaha düşüktür.
 • Rektal (makat ) ölçümü vücut ısısını tam olarak yansıtır.
 • vücut ısısı yaklaşık 0.5 – 1°C arasında gün içinde değişebilir , genellikle sabah en düşük derecelerde iken akşam saatlerinde en yüksek ısıya ulaşır.

Fahrenayt ( F )ve Celsius ( °C ) dereceleri Dönüşüm Tablosu

kullanmakta olduğumuz derecelerin bazıları üzerinde Fahrenayt cinsinden değerler yazmakta , bu durum kafa karışıklığına neden olmakta..Aşağıdaki tablo ile fahrenayt ve celcius dereceleri arasında dönüşümü kolayca yapabilirsiniz.

95 F = 35 °C
96.8 F = 36 °C
98.6 F = 37 °C
99 F = 37.2 °C
99.5 F = 37.5°C
99 F = 37.2 °C
100 F = 37.8 °C
100.4 F = 38 °C
101 F = 38.3°C
102 F = 38.9 °C
103 F = 39.5 °C
104 F = 40 °C
105 F = 40.6 °C
106 F = 41.1 °C
107 F = 41.7 °C
108 F = 42.2 °C

Güzel bir Fahrenayt – Celcius dönüşüm sitesi için linki tıklayınız.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön