Çocuklarda Alerji Belirtileri

Blog geri dön

Çocuklarda alerji hastalıkları bir çok belirti ile karşımıza çıkmaktadır.

Alerjik hastalıklar belirli alerjik maddelerin uzun dönem ya da kısa bir dönem solunum , enjeksiyon ve deriye direk teması yoluyla kişileri duyarlılaştırması ile oluşan hastalıklarıdır. Allerjik hastalıklar bir çok organda belirtilerini verebilmektedir.

  • Göz — alerjik konkuktivit,
  • Burun – alerjik rinit
  • Akciğer – alerjik astım ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.
  • Barsak sistemi — inek sütü protein alerjisi
  • Deri – atopik dermatit

Çocuklarda Alerji Belirtileri

Bu  çocuklarda bir çok alerjik hastalıklara özgü davranışlar vardır . Burun kaşıntısı ve akıntısından dolayı alerjik rinit olan çocuklarda “alerjik selam ” denilen  burunlarını elleri ve avuç içi ile yukarıya doğru kaldırma hareketi vardır.

çocuklarda alerji

alerjik selam

Alerjik konjuktivit

Alerjik konjuktivit olan çocukların alt göz kapakları etrafında kahverengi – gri renkte renk değişikliği olabilmektedir. Bu görüntüde çocuğumuzda alerjik bir yapısı olduğunu düşündürebilmelidir.

Böz kapaklarındaki renk değişikliği daha da ilerlerse yüne göz etraflarında alerjik göz etrafı katlantıları oluşabilir.

alerjik konjuktivit

Atopik Dermatit

Son olarak daha çok ilk 3 yıla kadar olan dönemde görülen çocuklarda alerji belirtilerinden en çok bebeklerde görülen atopik dermatit dediğimiz alerjik cilt lezyonları da aşağıdaki resimlerde görülmekte. Bebeklik döneminde kaşıntılı üzeri kuru daha çok yanaklarda olan bu alerjik deri lezyonları 1-1,5 yaşından sonra kolların ve bacakların dış yüzeylerinde görülebilir.

bebeklerde atopik dermatit

Tüm bu anlattığımız alerji belirtileri olmasına rağmen  tekrarlayan kereler antibiyotik alan , devamlı öksüren , gözlerinin altında mor halka var diye doktorlara yakınan ve tekrarlanan kereler ventolin alıp sizin çocukta bronşit var denilip sonra herhangi bir alerjik hastalık tanısı alamayan anne babalar içindi . Evet çocuğunuzda alerjik hastalık olabilir.  Bunun için çocuk doktorunuzla görüşmeniz çok yararlı olacaktır.

Tüm bunlarla beraber çocuklarda alerjik durumların riskini azaltabilmek için anne sütünün astımdan ve diğer alerjik durumlardan koruduğunu bilmekte yarr var. Anne Sütü Astımdan Koruyor adlı yazıda ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Astım ile sık karışan sık hasta olan çocuklarda ev içi sigara içiminin de etkileri olduğu bilinmektedir. Pasif Sigara İçiciliğinin Çocuk Sağlığına Etkileri yazısı ile biraz daha dikkatli olunması önerilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön