Blog geri dön

Botoks Nedir?

Botoks işleminde kullanılan ilaç “Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin laboratuvar teknikleri kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir, kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları bir süre için gevşetmektedir.

Güvenli Bir Yöntem midir?

FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi)’nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır

Kozmetik Alanda Kullanılan Botoks’un Yararları Nelerdir?

Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bu kasları gevşeterek kırışıklıkları azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşumu engellenebilir. Uygun aralıklarla yapıldığında Botoks kırışıklık oluşumunu engellemektedir.

Botoks

Hangi Kırışıklıklara Uygulanabilir?

Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.

Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır.

Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platisma kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker. Gündelik hayatta farkında olmadan pek çok kez kullanılan boyun kasları, dudak köşelerinin zamanla aşağı doğru sarkmasına böylece yüzümüze üzgün, mutsuz ya da somurtkan bir ifadenin yerleşmesine yol açarlar. Üstelik geçen zaman ve yer çekiminin etkisiyle cilt altındaki yağ dokusu da aşağı doğru yer değiştirir. Bu yağ dokusu da çene kemiğinin sağ ve sol taraflarına toplanır.

Çene hattını etkileyen iki kas grubu vardır ;

Aşağı çekenler- boyun kasları
Yukarı çekenler- elmacık kemiğinden dudak köşelerine doğru gelen kaslar

Aşağı çeken kasların aktivitesi azaltıldığında yukarı çeken kaslar rölatif olarak güçlü duruma gelmektedir. Böylece çene hattının belirginleşmesi sağlanmaktadır.

Botoks sırasında acı hissedilir mi?

Bu durum kişiye göre değişir. Bazı kişiler botoks enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, bu rahatsızlıkları azaltabilir.

Botoks’un Kalıcılığı Ne Kadardır?

Kalıcılık da kişiye göre değişir. Genellikle 4-6 ay arasında kalıcı olduğu söylenebillir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Kişinin yaşı önemli olup, hasta ne kadar gençse sinir ucundaki blokaj o kadar hızlı çözülecek ve uygulama aralığı ortalama 4 ay olacaktır. Orta yaşta 6 aya çıkan bu süre ileri yaşta 8 aya kadar çıkabilir.

Yan Etkileri Var mıdır?

Botoks’un yan etkileri yok denecek kadar azdır. Enjeksiyon yapılan noktalarda çürüme veya kızarıklık görülebilir. Baş ağrısı ilk uygulama gününde nadir görülebilecek bir yan etkidir. Botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru yapılırsa, üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu durum nadir olarak görülen bir problemdir.

Mimikler Kaybolur mu?

Hayır. Doğru yapılan Botoks’ta amaç, mimiklerin aşırı hareketini azaltmaktır, mimikleri yok etmek değildir.

Hangi Durumlarda Botoks Uygulanmaz?

Hamile veya emzikliler, nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede uçuk ve benzeri deri hastalıkları olanlar Botoks için beklemelidirler.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön