Bebeklerde Konuşma Zamanı

Blog geri dön

Bebeklerde Konuşma Zamanı anne babaların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de bebeğimiz ne zaman konuşacak ? İlk önce anne mi baba mı diyecek ? Yoksa bebeğim geç mi konuşacak ? gibi sorulardır. Bu yazıda çocuk gelişiminin önemli basamaklarından konuşma ile ilgili kısa bilgiler vermeye çalıştık. Bebek konuşması için dikkatli olduğumuzda aslında çok erken dönemlerde bebeklerin konuşma çalışmalarına başladığını göreceksiniz. Belki bu yazıdan sonra onlarla olan iletişiminizde yeni bakış açıları kazanabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin ne zaman “anne” ya da “baba” diyeceğini merak ediyorsanız bebeklerin ne zaman konuşmaya başlayacakları ve dil gelişimlerinin ne zaman olacağına dair bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bu bölümde bebeğiniz konuşmaya başladığında ne yapmanız gerektiğine dair bilgiler edinebilir ve bebeklerin temel konuşma gelişimleri ile ilgili önemli püf noktalarına ulaşabilirsiniz.

Şimdiye kadar bebeğiniz iletişim kurmak istediğinde sadece ağlıyordu. Ama merak etmeyin kısa sürede bebeğinizin dil gelişimi başlayacak ve kendisini ifade etmek için kelimeleri kullanmaya başlayacak. Ancak nasıl yürümeden önce emeklemesi gerekiyorsa, konuşmadan önce de agulaması gerekiyor.

Agulamak oldukça önemli bir temel gelişimdir çünkü agulamak bebeğin gerçek iletişim sürecinin başlangıcını ifade eder ve bu süreçte bebekler ses çıkartmaya, sizi dinleyerek tepki vermeye, cevap vermeye ve sosyal iletişim kurmaya başlar.

Bebeklerde Konuşma Zamanı merak edilen bir durum olmasının yanında bunun için ne yapılması gerektiği de merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Gelişim Türleri: Dil, Sosyal ve Bilişsel

Bebeğiniz belli şeyler hakkında “konuşmaya” başladığında artık beden dilinin de gelişmeye başladığını göreceksiniz. Bebeğinizin ne söylediğinizi anlamıyor olabilirsiniz ama bu agulama döneminin sonunda gerçek kelimelere dönüşeceğinden emin olabilirsiniz.

Bebeğinizin agulaması aynı zamanda bilişsel gelişiminin de başladığını gösterir ve artık bebeğiniz sesleri hatırlamaya, tekrar etmeye, ne söyleyeceğini düşünmeye ve istediği şeyleri anlatmak için hem sözlü hem sözsüz anlatım biçimlerine başvurmaya başlayacaktır. Kesinlikle bu dönem sosyal içerikli bir dönemdir. Ve bebeğiniz bir kelimeyi söylemeyi öğrenmeden önce dilin kurallarını öğrenecek ve sizin seslere nasıl tepkiler verdiğinizi, etrafınızdaki kişilerle nasıl iletişim kurduğunuzu görerek sosyalleşecektir.

Bebekler fiziksel olarak dil öğrenimine yatkın olarak doğarlar ve sizin onunla kurduğunuz iletişime göre dili öğrenirler.

Bebeğiniz ne zaman konuşmaya başlayacak?  

Bebeklerin sözlü becerileri ses telleri geliştikçe aşama aşama ilerler ve sonunda bebekler etrafındakilerle iletişime geçer. Doğumdan itibaren ilk olarak sesli harflerle başlayan dil edinim dönemi 2 ila 3 ay içinde farklı seslerin öğrenilmesi ile devam eder.

Agulama dönemi bebeklerin 4. Ayında başlar. İlk agulama sesleri “p”, “b” ve “m” sesleridir çünkü bu sesler dudakların bir araya getirilmesiyle kolayca çıkartılabilirler, Yani bebeğinizin ilk başlarda sık sık “pa”, “pa”, “ba”, “ba” ve “ma”, “ma” seslerini çıkarttığını duyacaksınız.

Bebeğinizin dil gelişimini uyarmak için neler yapabiliriz ?

Bebeğinizin dil ve konuşma gelişiminde ona yardımcı olmanız için yapabileceğiniz şeyler aşağıdaki gibidir:

  • Bebeğinizle sık sık konuşun.
  • Bir şey söyledikten sonra bir süre durun ki söylediklerini düşünecek ve “cevap” verecek vakti olsun
  • Farklı tonlar ve seslerle konuşun ki bebeğiniz de farklı sesleri taklit ederek öğrenebilsin
  • Bebeğinizin çıkarttığı seslere tepki verin. Eğer bebeğiniz siz de oradayken “ba”, “ba”, “ma”, “ma” gibi sesler çıkartıyorsa ona “Ah, biberonunu mu istiyorsun? Neredeymiş biberonun?” gibi şeyler sorabilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki bebeklerle yapılan konuşmaların kalitesi onların dil gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor. Bu yüzden bebeğinizle konuşurken, ona bir şeyler okurken ya da şarkı söylerken düzgün konuştuğunuzdan emin olun.

https://www.drnerede.com/cocuklarda-beslenmede-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön