Bebeklerde Kaka

Blog geri dön

Bebeklerde kaka sayısı kaç defa olması normaldir? sürekli olarak sorulan aileler tarafından sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabı hemen hemen her bebek için farklıdır ancak bazı bebekler her beslenmeden sonra ve özellikle yenidoğan döneminde kaka yapması da tamamen normaldir.

Bebek kakası sayısının beslenme ile ilgisi var mıdır?

Bebeklerde kaka sayısının fazlalığı, her beslenmeden sonra kaka yapmak özellikle emziren yenidoğanlarda sık görülür. Anne sütü ile beslenen bir bebek ilk birkaç hafta boyunca hemen hemen her beslenmeden sonra kaka yapıyorsa, bunu iyi bir işaret  olarak görüp, bol miktarda süt alıyor diye düşünmek gerekir. Bu durumun tam tersi kaka sayısının az olması ise hemen beslenemediğini düşündürmesin, başlangıçta dediğimiz gibi her bebek birbirinde farklıdır ve bu sorunun cevabı her bebek için farklıdır.

Formülle beslenen bebekler genellikle emzirilen bebeklerden daha az sıklıkla bağırsak hareketlerine sahiptir. Ancak her beslenmeden sonra da bebek kakası olması normaldir.

Bağırsak hareketlerinin sıklığı 3 ile 6. haftalar arasında yavaşlayabilir, ancak bazı bebeklerin her beslenmeden sonra kaka yapma şeklini sürdürdüğünü söylüyor. Bazı 1 yaşındaki bebekler bile  hala günde beş kez kaka yapabilirler.

Genel olarak, bebeğinizin bağırsak hareketleri oldukça tutarlıysa ve her zamanki gibi davranıyorsa, sık sık kakalar endişe kaynağı olmaz. Ancak, bebeğinizin kaka yapma düzeninde ani bir değişiklik olursa ve dışkıları sulanırsa, doktorunuza danışın. Çok sulu bağırsak hareketleri bir enfeksiyon (hatta kabızlık ) anlamına gelebilir .

Sık bağırsak hareketleri olan bebeklerin popolarında dermatite daha yatkın olabilir . Bu bebeklerin bez bölgesininin önlem olarak bir bariyer kremiyle kaplamak iyi olabilir.  Kızarıklık varsa çinko oksit içeren bir  krem kullanın.

Ayrıca her gün alt kısmının tamamen kurumasını sağlamak için bebeğin poposunun hava almasına izin vermek, ve poponun kuru kalmasını sağlamak pişik oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir. Hiçbir şey kızarıklığın iyileşmesine yardımcı olmazsa, bebeğinizin doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak bilinmesi gereken iki konuyu da okumak iyi olabilir. Yenidoğan dışkılama sayısı nasıl olmalıdır ve anne sütünün mükemmelliği hakkında bir kaç söz okumanızı öneririm.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön