Bebekler diş çıkarma

Blog geri dön

Bebekler diş çıkarma sürecinde nasıl rahatlatılır?

Bebekler diş çıkarma sürecinde ağrı kesicilere ve diş jellerine yönelmeden semptomları azaltmanın bir çok yolu vardır, işte en çok tavsiye ettiklerimiz;

1-Diş etlerini kaşıması için bir parça havuç, salatalık veya soğanın beyaz kısmı verilebilir, hem kaşınma hissini azaltır hemde ağrı üzerinde etkisi olur. Her ne kadar sert gıdalar olsa da kopan parçaları yutmasına karşı önlemler alınmalı, uzun süre elinde kalarak parçalanmasının önüne geçilmelidir.

2-Islak soğuk bir mendil hem serinliğin verdiği rahatlama hem kaşıntı hissini azaltması hemde

2- Dişeti kaşıyıcılar: buzdolabında soğutulduklarında daha etkili olabilirler. Kaşıyıcıların dokularının diş etine teması, masaj etkisi ve serinletici dokunuşlar sayesinde ağrıyı hafifletebilir. Soğuk bir kaşıyıcı idealdir, dondurucuda bekletilmiş olanlar dişetine zarar verebilir. Sıvı içeren dişeti kaşıyıcıları bebekler tarafından delinebilir ve bu sıvı ağızlarına akabilir, kullanılmaları tavsiye edilmez.

3- Sebze-meyveler: Bebeğinize ısırması için parmak gıdaları verebilirsiniz, bir havuç dilimi, donmuş bir muz parçası uygun olabilir. Bebeğiniz bunları emerken gözetim altında olmasına ve küçük parçalar koparmamasına dikkat etmelisiniz. Soğangillerden yeşil soğan ve pırasa içerdikleri maddeler nedeniyle çiğnendikleri zaman lokal anesteziktir. Çiğ halde yıkanmış bir pırasa sapı veya yeşil soğan sapı, parçalarını aspire edemeyeceğinden uygundur. Bu sebze-meyvelerin buzdolabından çıkmış soğuk halleri daha etkilidir.

4-Diş eti jelleri ve diş eti pudraları: Piyasada bulunan diş jellerinin bir çoğu, sorunlu bölgeyi yatıştıracak lokal anestezikler ve bölgenin mikrop kapmasını önleyen temizleyiciler bulundurur. Ancak ağız sulanması çok fazla olduğu için sorunlu bölgede uzun süre etkili olabilmeleri mümkün olamamaktadır. Bu nedenle etkinlikleri kanıtlanamamıştır.

5-Ağrı kesici ilaçlar: 6 ayın üzerinde bebeklere ağrılarını azaltmak üzere parasetamol veya ibuprofen verilebilir. Bunlar ilaçtır ve doktor önerisiyle kullanılır. Aspirin ağrı kesici olarak bebeklerde kullanılmamalıdır, Reye sendromu denilen nadir ancak ciddi bir hastalığa sebep olabilir.

6-Dikkatini başka yöne çekmek: Bebeğiniz huzursuzken ilgisini çekecek nesneler, yeni oyuncaklar, müzik-dans ve fazladan kaliteli zaman ağrılarını unutturabilir

7- Ekstra sevgi: Bebeğiniz ne kadar huzursuz olursa olsun, sizin fazladan ilginiz, kucaklamanız ve öpücükler onu sakinleştirmeye yetebilir.

Uzak durulması gereken şeyler;

Bebekler diş çıkarma sürecinde dikkat etmeniz gerekenler aşağıda yer almaktadır.

1- Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) lokal anestezi amacıyla üretilen, alkol içeren, yutulduğunda boğazı uyuşturan ürünlerin kullanılmasına karşı bir bildiri yayınlamıştır. Uyuşturan maddelerden etkilenen vakalarda bebeklerin uykuda oksijen seviyelerinde düşme gözlenmiştir.

2- Papatya (Chamomille), okaliptüs ve meyan kökü gibi bitkilerin çayları, lokal uygulandığında antiinflamatuar, içildiklerinde ise sakinleştiricidir. Osteopatik bu ürünlerden karanfil ve nane yağının lokal anestezik, ağrı kesici özellikleri bulunmaktadır. Özellikle yağ formundaki ürünler çok yoğun ve kuvvetlidir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi bu ürünlerin kullanımı sırasında, kalp ritmi problemi ve bilinç değişikliği görülebildiği için osteopatik karışımlardan uzak durulması gerektiği uyarısında bulunur.

3- Lokal uygulanan ürünler artan tükürük sebebiyle çok etkili olmazlar.
Kehribar taşı kolyelerinden uzak durun. Bunların ağrının yatıştırılmasında iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Potansiyel boğulma tehlikesi nedeniyle bu kolyeleri kullanmayın.

4- Dişetini yakabileceğinden karanfil yağı vermekten kaçının.

Bebeklerde diş çıkarma süreci ne zaman biter?

Bunu için sabit bir zaman yoktur. İlk dişler patlak verdikten ve ağrı dindirildikten sonra bebekler bu olumsuz hissi her defasında deneyimleyebilirler. Molar dişler daha büyüktür ve ağzın arkasında yer alır, bu dişleri çıkartırken muhtemelen daha fazla ağrı ve huzursuzluk yaşayacaklardır.

Bebekler dişlerini çıkardıktan sonra ebeveynlerin sorumlulukları bitmez. Şimdi onları inci gibi beyazlıklarını devam ettirmenin sorumluluğu sizde.

Ağız sağlığı için sorumluluklarınız;

1- Süt dişleri ileride gelecek kalıcı dişler kadar önemlidir, bozuk bir ağız hijyeni kalıcı dişleride etkileyeceğini unutmayın.

2- İlk bir yaşta dişleri ve bebeğinizin ağzını mendil veya gazlı bez yardımıyla her gün silin.

3- Bebeğinizle kaşık, çatal, bardak gibi beslenme araç gereçleri paylaşımında bulunmayın. (bebeğin kaşığını kendi ağzınıza sokmayın)

4- Ağız ve dişeti sağlığı için yeterince kalsiyum, fosfor, florür ve vitamin C kaynağına ulaştığına emin olun.

5- Meyve suları aşırı şekerlidir, günlük tüketim miktarları bir bardağı geçmemelidir.

6- Bebeğinizin becerileri geliştiğinde biberon yerine bardağa geçin. Uzun süreli gece beslenmeleri sırasında besinlerin dişlerde yaptığı tahribat erken diş kaybına neden olur.

7- Bebeğinizin ilk diş muayenesini 12.ayında sonra veya ilk diş çıkışından 6 ay sonra yaptırmayı unutmayın.

8- 18.ayından itibaren çocuğunuzun diş fırçalamasını sağlayın.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön