Bebeğim Ne Zaman Bal Yiyebilir ?

Blog geri dön

Bebeğim Ne Zaman Bal Yiyebilir; Bebeklere bal kaç yaşında verilir sorusu ailelerin önemli sorunlarındandır. Her ne kadar bal bebeğiniz için besleyici bir gıda olarak görünse de bebeğiniz en az 12 aylık oluncaya kadar bal vermemelisiniz.

Bal, Clostridium botulinum sporları içerebildiğinden  bu bakteriler bebeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir. Ölümcül bir hastalık olan gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Bu sporlar genellikle yetişkinler ve 1 yaşından büyük çocuklar için zararsızdır. Bağırsaklarımızda bulunan mikroorganizmalar ve mide asidinin yeterince fazlalaşması , bu bakterilerin bize zarar vermesine engel olur. Ayrıca bu konuda bebeğinizin güvende olduğunda emin olmak için bebeğinizin yiyeceği tatlılara da bal koymayın.

Bebeğim Ne Zaman Bal Yiyebilir; Biz çocuk doktorları olarak bebeklere balın erken verilmemesinin nedeni olarak Bal içinde olabilecek toksinler ısıya duyarlı olduklarından sporların öldürülmesi zordur.

Bu yüzden ballı mısır gevrekleri, bebek yiyecekleri gibi bal içeren hazır ürünlerden de kaçının. Kimyasal ısıtma yöntemleri balın içindeki sporların ölmesini sağlamaz. Bu sporlar bebeğin sindirim sistemine girdikten sonra çoğalıp toksin üretebilirler. Bu toksin Sinir ve kas sistemini etkileyerek önemli sorunlara yol açar. Bebekte kas güçsüzlüğü, yutma güçlüğü, çenede tembellik, ağlama ve uyuşukluk gibi semptomlara yol açar. Toksin maruiziyeti arttıkça bu etkilenmelere hayatı tehdit eden bulgular eklenmeye başlar.

Eğer bal yedirdiyseniz ve  bebeğinizde kas güçsüzlüğü, emmede zorlanma, çenede tembellik, ağlama ya da uyuşukluk gibi gıda zehirlenmesi semptomları görürseniz en kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir..

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön