Anne Sütü ve Emzirme

Blog geri dön

Anne Sütü ve Emzirmenin önemi üzerinde çok uzun saatler konuşulabilir, bu yazıda Anne sütü ve Emzirme ile ilgili kısa hatırlatmalar yapacağız.

Anne Sütü

Anne sütü gebeliğin sonucu olarak dünyaya gelen en değerli varlığınız korunması ve sağlıklı büyümesi için gereken her türlü besini tam da onun ihtiyacı olduğu miktarlarda ve şekilde içeren dünyanın en önemli ve kıymetli gıdasıdır.

Başka hiçbir gıda anne sütü ile kıyaslanamaz çünkü anne sütü anne ve bebeği arasında etkileşim ile sağlayan bir mucizedir, bebeğin yaşına, erken veya normal zamanda doğmasına göre değişiklik gösterdiği görülmektedir.

Hatta bebeğin hastalık durumuna göre farklılık gösterdiği konusunda çalışmalar vardır.

Bir bebeğin beslenmesi için ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir, başka hiçbir gıdaya gerek yoktur.

Ancak  bebek ANNE SÜTÜ olmadığında veya herhangi bir neden ile anne sütü ile beslenemeyecek olursa diğer gıdaları kullanmak söz konusu olmalıdır.

Anne sütü ayrıca bebek ile anne arasındaki duygusal bağı oluşturur, içerisindeki maddeler aracılığı ile eşi bulunmaz bir fiziksel bağ oluşturur.

Anne sütü ve Emzirme
En değerli besin Anne Sütü

 

Koruyucu Anne Sütü

Doğumdan sonra ilk birkaç gün gelen yoğun ve sarı renkli süte kolostrum denir.

Kolostrum özellikle yüksek miktarda koruyucu antikor içerir. Bu bebeğin henüz çok yabancı olduğu bir ortamda vücut savunmasına yardımcı olur.

Anne sütü ishal, solunum yolu , sindirim sistemi, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olurken, ilerleyen dönemdeki obezite, diyabet ve alerji riskini de azaltır.

6. aydan sonra da anne sütü bebeğin temel besini olmaya devam eder.

Bebeğinizi herhangi bir engel yok ise 2 yaşına kadar emzirmeniz önerilmektedir.

Emzirme Zamanı

Anne sütü ve Emzirme konusunun diğer bir önemli kısmı emzirmenin nasıl yapılacağıdır

Emzirmeye bebeğin doğumundan sonra en kısa sürede başlanmalıdır.

Normal doğum veya sezaryeni takiben tensel temas sağlanması bebek ile anne arasındaki bağın erken kurularak anne ile bebek arasındaki bağın erken oluşumu ile anne sütünün salınımına katkıda bulunacaktır.

Doğumdan sonra mümkünse ilk 1 saat içerisinde emzirme sağlanmalıdır, annenin ve bebeğin emzirmeye engel bir durumu olduğunda bu konuda ısrarcı olarak her ikisininde sağlığını tehlikeye atacak yaklaşımlardan uzak durmak gerekmektedir.

Bebek beslenmeye başladıktan sonra her istedikçe emzirmek gerekmektedir. Günde yaklaşık 8-12 defa beslenmesi uygundur.Beslenmelerin aralıkların çok kısa tutmak veya bebek uyuyor diye çok uzun tutmak doğru değildir.

Anne emzirme sırasında bir göğsündeki süt bitmeden diğerine geçmemeye özen göstermelidir. Memeyi tam boşaltmadan emzirme bırakıldığında bebek yağlı ve doyurucu olan son sütü almamış olur, daha çabuk acıkır ve gaz problemi yaşayabilir.

Anne ve bebek yakın (bebeğin beşiği annenin yattığı yerden görebileceği şekilde) yatmalıdır.

Emzirme sırasında rahat bir ortam ve pozisyonda emzirme yapılmalıdır.

Bebeğin yalnızca başı değil tüm vücudu size dönük olmalıdır.

Göğsünüzü üstten baş parmağınız alttan diğer parmaklarınız ile ”C ” şeklinde sıkarak bebeği tutması için yardım edilmelidir.

Bebek anne memesini genişçe kavrayacak şekilde memeye tutturulmalı, koyu renkli kısmın büyük bir bölümünü ağzına alacak şekilde emzirilmelidir, sadece meme ucunu tutturmaktan kaçınmak gerekir.

Emzirmeye her defasında farklı taraftan başlanması süt salınımı ve artışı açısından lokal faktörleri , memede gerilme-dolma ve ardından boşalmanın süt artışına katkısını sağlamış olacaktır.

Bebeğinizi İlk ayında bebek 3-4 saatten fazla uyursa uyandırıp emzirmek gerekir.

Göğüslerinizin hijyen ve bakımı için her gün duş alın.

Göğüslerinizi arada sabun kullanmadan yıkayabilirsiniz

Kilo alımı herhangi bir hastalık yok ise bebeğin beslendiğinin iyi bir kanıtıdır.  Bebeğiniz ikinci günden sonra genellikle günde 4-6 kez bezini ıslatır ve 2-8 kez kaka yapabilir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön