Anne sütü nasıl artar

Blog geri dön

 Anne sütü nasıl artar ? Emziren anneler dönem dönem sütlerinin bebeklerine yeterli olmadığı konusunda endişelenirler. Ancak anne sütünün miktarı kadar besleyiciliği de bebeğin ideal gelişimi için önemlidir. Anne sütü nasıl artar ? Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için yeterli,çeşitli ve dengeli beslenmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenme anne sütünün miktarı, içeriği ve süresi üzerinde etkilidir.

Emziren Annelerin Yemesi Tavsiye Edilen Gıdalar

1.       Süt besleyiciliği ve miktarını artıran en önemli etken su tüketimidir. Günde en az 2-3 litre sıvı tüketin ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı takviye edin.

2.       Hızlı kilo vermek için diyet yapmayın. Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslendiğinizde kilo verirsiniz.

3.       Günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hem bitkisel hem hayvansal protein kaynaklarını kullanın.

4.       Mevsim meyvelerinden tüketin.

5.       Her besin grubundan tüketmeye özen gösterin.

6.       Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdaları her gün tüketin.

7.       Roka, semizotu, maydanoz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.

8.       Çok şekerli ve tatlı tüketiminin süt oluşumuna hiçbir katkısı yoktur. Tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve meyveler ile sağlarsanız gereksiz kalori alımını engellersiniz.

9.       Arpa, siyah susam, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf, ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı gibi gıdaları öğünlerinize ekleyin.

10.      Bal kabağı, havuç, kayısı, kavun gibi turuncu renkli sebze ve meyveler beta karoten açısından zengin oldukları için beslenmenize destek olur.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

11.       İyi bir uyku da süt miktarını artıran önemli etkenlerden biridir. Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenin ve uyumaya vakit ayırın.

12.      Gergin ve tam boşalmamış memede süt yapımı yavaşlar ya da durabilir. Bu nedenle bir meme emzirildikten sonra diğer memeye geçilmelidir.

13.      Bebeğiniz her ağladığında emzirin. Gece emzirmesi de süt oluşumunu artırır.

14.      6. aydan sonra ek gıdaya geçilse bile iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam edin.

15.      Emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmak süt kanallarınızın tıkanmasına yol açabilir. Memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde hafifçe sıkarak emzirin.

16.      Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketmeyin. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durun.

17.      Emzirirken doğum kontrol hapı kullanmamanızda fayda var. Çünkü bu da süt üretimini azaltabilir.

18.     Emzirme işlemini aceleye getirmeyin. Sizin ve bebeğinizin rahat ettiği bir pozisyonda bebeğiniz emmeyi bitirene kadar (yaklaşık 20dakika) emzirin.

19.     Emziren anneler için özel geliştirilmiş Lactamil; vitamin ve mineral içeriği ile emziren annelerin beslenmesine destek olur. Yeterli ve dengeli beslenen annenin sütü ile bebeğinin gelişimi ideal olur.

 

*Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın. 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön