Anne Sütü Hakkında Bir Kaç Söz

Blog geri dön
Anne sütü ve Emzirme

Anne sütü, bebekler için ideal beslenmeyi sağlar. Bebeğinizin büyümesi için ihtiyaç duyduğu her şey – mükemmel bir vitamin, protein ve yağ karışımına sahiptir. Ve bütün bu içerik bebek formülünden daha kolay sindirilebilir bir şekilde sağlanıyor. Anne sütü, bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlar içerir. Emzirme ile  bebeğinizin astım veya alerji olma riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca, yalnızca ilk 6 ay boyunca emzirilen, herhangi bir formül mama kullanmayan bebeklerde daha az kulak enfeksiyonu, solunum yolu hastalıkları ve ishal rahatsızlıkları vardır. Ayrıca daha az hastaneye yatış ve doktora hastalık nedeni ile başvurma sıklığı azalır.

Emzirme, bazı çalışmalarda ileri yaş döneminde daha yüksek IQ puanlarıyla ilişkilendirilmiştir. Dahası, emzirme anında sizinle olan fiziksel yakınlık, cilt cilde temas ve göz teması, bebeğinizin sizinle bağ kurmasına ve güvende hissetmesine yardımcı olur. Anne sütü faydaları dediğimizde obeziteden koruması da söylenmelidir. Pediatri akademisine göre, emzirmenin SIDS’in (ani bebek ölümü sendromu) dan ölüm riskini azalttığını belirtmiştir. Anne sütünün diyabet, obezite ve bazı kanser risklerini azalttığı gösterilmiş, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Emzirmenin Anne İçin Anne Sütünün Faydaları

Emzirme ekstra kalori yakmanıza yarar. Böylece hamilelikte aldığınız kilolardan daha çabuk kurtulabilirsiniz. Rahminizin hamilelik öncesi boyutuna geri dönmesine yardımcı olan ve doğumdan sonra rahim kanamasını azaltabilecek olan oksitosin hormonunu salınımını arttırır. Emzirme aynı zamanda meme ve yumurtalık kanseri riskinizi de azaltır. Mama ile beslenme hem maddi hem de iş gücü olarak daha külfetlidir. Emzirme başlığını yıkama, biberonları sterilize etme gibi bir çok iş yükü arttırır. Emzirirken bebeğiniz ile güzel bir an yaşarsınız ve rahatlar ayrıca onunla daha iyi bir bağ kurabilirsiniz.

anne sütünün faydaları nelerdir

Anne Sütünün Faydaları İle İlgili Diğer Bilgiler

  • Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin, annesinin kendi sütüdür.
  • Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır.
  • Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, Memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır.
  • Anne sütü ile beslenen bebeğin ilk altı aylık dönemde D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur.
  • Bebeğe ek sıvı ya da besinlerin verilmesi, annenin süt yapımını azaltır.
  • İlk 6 ayda yalnız anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişirler.
  • Başta ishal olmak üzere mikrobik hastalıklara yakalanmazlar, bebeklik döneminden sonra da daha az hastalanırlar.
  • Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir, annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır
  • Sağlıklı her anne bebeği için yeterli süt üretebilir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön