Anne Karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Gebelik

Blog geri dön
hafta hafta gebelik ayı

Anne Karnında Bebek Gelişimi; Hafta hafta gebelik yazımızda muhteşem bir serüvene adım atmış anne ya da baba adayı olarak sizlere bu mucizeyi anlatmaktan mutluluk duyacağım. Bu serüvenimizde daha gebelik başlamadan önceki günlerden sonraki dönemi de 40. haftaya kadar hafta hafta gebelik takibi şeklinde inceleyeceğiz.

Tabi bu yazıyı gebelik istiyorsanız da bakmak isteyebilirsiniz. Gebelik istediğinize kara verdiğinizde bazı kararları, hem bebeğiniz hem de kendiniz için doğru bir şekilde atmanız gerekecek. Gebelik kararı verdiyseniz kendinize nasıl dikkat etmeniz gerektiğine Hamilelik Planlama – Gebe Kalmak İstiyorsanız Yapmanız Gerekenler yazımızdan fikir alabilirsiniz.
Hamilelik belirtileri mi hissediyorsunuz? Gebelik hesaplama aracımız ile son adet tarihinizden itibaren tahmini doğum tarihini hesaplamak isterseniz,
hamilelik hesaplaması uygulamamız ile hemen hesaplayabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 2 Haftalık

Döllenme ve Hamilelik Başlangıcı

Bu haftanın başında yumurtlandı. Bir sperm yumurtaya nüfuz ederse, yumurtanız 12 ila 24 saat sonra döllenir – ve bu basit biyolojik oluşum, her şey yolunda giderse, yeni bir insan yaşamına yol açan bir dizi artan karmaşık süreçler başlatır. Önümüzdeki birkaç gün boyunca döllenmiş yumurta, fallop tüpünden aşağıya doğru giderken bir döllenmiş yumurtdaki bir hücre birden çok hücreye bölünmeye başlayacak, uterusunuza girecek ve uterusun kas tabakası içine girmeye başlayacak. Gebeliğin ilk iki haftası ile ilgili neler oluyor merak ediyorsanız gebeliğinizin ilk iki haftası adlı yazımı ziyaret edebilirsiniz.

3 Haftalık

Şimdi bebeğiniz rahiminizin besin yönünden zengin olan yüzey tabakasına yerleşmiş, yüzlerce hızla çoğalan hücrelerin mikroskobik boyutta bir topudur. Blastosist denilen bu top, yumurtalıklarınıza yumurta üretip salmasını bırakmalarını söyleyen hCG gebelik hormonunu üretmeye başladı. Gebelikte 3. hafta yazımızda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 4 Haftalık

Hücreler topluluğu artık resmen bir embriyo, Yani bir bebek oluşumunun ilk taslağı oluştu. Şimdi son adet başlangıcından itibaren yaklaşık 4 hafta geçti.. Bu zaman zarfında gelişen beta HCg düzeyleri nedeni ile hamilelik testlerinde pozitif sonuç alabilirsiniz. 4. hafta ile ilgili gelişmeler gebelikte 4. hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne karnındaki bebek gelişimi fotoğrafları için WebMD web sitesinin sayfasını ziyaret edebilirsiniz./ ingilizce

5 Haftalık

Önemli Gelişme : Kalp atışı başlıyor

Bebeğiniz olgunlaşmasının çok erken aşamasında olduğu için bir insandan daha çok benziyor ama hızla büyüyor. Dolaşım sistemi oluşmaya başladı ve küçük kalbi bu hafta atmaya başlayacak. Ayrıntıları gebelikte 5. hafta yazımızda okuyabilirsiniz. Bebeğiniz yaklaşık bir pirinç büyüklüğünde.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 6 Haftalık

Bebeğinizin burnu, ağzı ve kulakları şekillenmeye başlıyor ve bağırsaklar ve beyin gelişmeye başlıyor. Bebeğiniz bir mercimek büyüklüğündedir . 6. hafta bebek gelişimi için ayrıntılı bilgiler bu yazımızda.

7 Haftalık

Bebeğiniz geçen haftadan bu yana iki katına çıktı ancak kısa sürede kaybolacak bir kuyruğu var. Gelişmekte olan kolları ve bacakları küçük eller ve daha çok şekilsiz görünen ayaklar ortaya çıkıyor. Hafta hafta gebelik 7.hafta yazımızda çok ilginç gelişmeler anlatılıyor

Anne Karnında Bebek Gelişimi 8 Haftalık

Bebeğiniz hareket etmeye başladı, ancak henüz hareket hissetmiyorsunuz. Sinir hücreleri gelişiyor ve ilkel nöral yollar oluşturuyor. Nefes alması için solunum sistemi gelişmeye başladı. Gebelikte 8. hafta yazımızda en önemli dönemlerden biri olan nöral gelişim hakkında bilgi alabilirsiniz. Nöral gelişimde önemli bir bir madde olan folik asit takviyesinin önemini Gebelikte doğumsal anomali oluşumunu engellemek için neler yapılmalı yazımızdan okuyabilirsiniz.

9 Haftalık

Bebeğinizin temel fizyolojisi artık oluştu. Kulakları göz taslakları oluştu, ancak gelişecek çok daha fazla şey var. Embriyonik kuyruğu kayboldu. Sadece bir üzüm kadardır ancak hızlı bir şekilde kilo almaya başlamak üzeredir. Hafta hafta gebelik 9.hafta yazımızda daha bir çok şey anlatıyoruz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 10 Haftalık

Embriyo, gelişimin en kritik bölümünü tamamladı. Cildi hala yarı saydamdır, ancak küçük bacakları bükülebilir ve tırnaklar gibi ince ayrıntılar oluşmaya başlar.
Hafta hafta gebelik 10 .hafta yazımızda ayrıntıları bulabilirsiniz.

11 Haftalık

Bebeğiniz neredeyse bir bebeğe benzedi. Henüz herhangi bir aktivite hissetmeseniz de, diyaframı geliştikçe tekmeliyor, kendini geriyor ve hatta hıçkırıyor. 11. hafta gebelik yazımızı inceleyebilirsiniz

Anne Karnında Bebek Gelişimi 12 Haftalık

Bu hafta bebeğinizin refleksleri devreye giriyor: Parmakları yakında açılıp kapanmaya başlayacak, parmaklar kıvrılacak ve ağzı emme hareketleri yapacaktır.12. hafta gebelik yazımızda bu değişimleri okuyabilirsiniz.

13 haftalık

Bu ilk üç aylık dönemin son haftası. Bebeğinizin minik parmaklarında artık parmak izleri var ve damarları ve organları teninde açıkça görülüyor. Eğer bir kız çocuğunuz varsa, yumurtalıkları 2 milyondan fazla yumurta içeriyor.
13. hafta gebelik yazımızda bu değişimleri okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 14 Haftalık

İlk üç aylık dönemden sonra, düşük yapma olasılığı çok daha düşüktür. Birçok anne adayı için sabah bulantısı ve yorgunluk gibi erken hamilelik belirtileri kayboldu. Şimdi daha enerjik hissediyorsanız ve egzersiz yapmadıysanız, düzenli bir hamilelik sporu rutini başlatmak için iyi bir zaman . Hafta hafta gebelik 14. haftada gelişimleri okuyabilirsiniz. Bu dönemdeki enfeksiyon hastalıkları çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyebilir. Hamilelik enfeksiyonları ve Annenin Bağışıklık Sistemi Bebeğin Beynini Etkileyebilir! yazıızda enfeksiyon ve beyin gelişimine etkilerini merak ediyorsanız okuyabilirsiniz.

15 Haftalık

Bebeğinizin göz kapakları hala kaynaşmış durumda, ancak ışığı hissedebiliyor.  Bu hafta yapılan ultrason bebeğinizin cinsiyetini ortaya çıkarabilir. Bebeğiniz bir elma büyüklüğünde. 15. hafta hamileliğinizi bu Gebelikte 15. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 16 Haftalık

Saçlar henüz görünmese de, bebeğinizin saç derisinde şekillenme başladı. Bacakları daha gelişmiştir – bebeğinizin tekmelemesini hissetme olasılığınızı var ! Başı daha dik ve kulakları son pozisyonlarına yakın. Yaklaşık bir avokado büyüklüğünde.
16. hafta hamileliğinizi bu Gebelikte 16. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

17 Haftalık

Bebeğiniz eklemlerini hareket ettirebilir ve iskeleti – eski yumuşak kıkırdakdan biraz daha kemiğe doğru sertleşiyor. Göbek kordonu daha güçlü ve kalınlaşıyor.
17. hafta hamileliğinizi bu Gebelikte 17. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 18 Haftalık

Bebeğiniz kollarını ve bacaklarını esnetiyor ve bu hareketleri hissedebilirsiniz. İçten, sinirlerinin etrafında koruyucu bir miyelin kaplaması oluşur. Buda hareket kabiliyetinin artmasına neden oluyor.
18. hafta hamileliğinizi bu Gebelikte 18. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

19 Haftalık

Bebeğinizin duyuları – koku, görme, dokunma, tat ve işitme – gelişmekte olup, sesinizi duyabilir. İsterseniz onunla konuşun, şarkı söyleyin ya da sesli okuyun. Bu onun sizinle aranızda daha iyi bir psikolojik gelişim sağlamasına yardımcı olur.
19. hafta hamileliğinizi Gebelikte 19. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 20 Haftalık

Bebeğiniz şimdi yutabilir ve sindirim sistemi doğum sırasında bezine veya rahminde ilk kakasına geçireceği mekonyum üretimine başladı. Bebeğiniz bir muz büyüklüğünde.
20. hafta hamileliğinizi Gebelikte 20. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

21 Haftalık

Bebeğinizin hareketleri rahminizin duvarlarına yaslanmaya başladı. Onun aktivitesini daha iyi tanıdıkça kalıpları fark etmeye başlayabilirsiniz.
21. hafta hamileliğinizi Gebelikte 21. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 22 Haftalık

Bebeğiniz şimdi neredeyse minyatür bir yenidoğan gibi görünüyor. Dudaklar ve kaşlar gibi özellikler daha belirgindir, ancak gözlerini renklendirecek pigment henüz mevcut değildir.
22. hafta hamileliğinizi Gebelikte 22. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

23 Haftalık

Bebeğinizin kulakları sesleri daha iyi duyuyor. Doğumdan sonra, şu anda içeride duyduğu rahim dışındaki bazı sesleri tanıyabilir. Onunla güzel konuşmalar yapma zamanı!
23. hafta hamileliğinizi Gebelikte 23. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 24 Haftalık

Bebeğiniz oldukça uzun ve yağsız bir şekilde, ancak daha tombul zamanlar geliyor. Cildi hala ince ve yarı saydamdır, ancak bu kısa sürede değişmeye başlayacaktır.
24. hafta hamileliğinizi Gebelikte 24. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

25 Haftalık

Bebeğinizin buruşuk olan cildi, cilt altı yağı oluşmaya başlıyor ve onu daha güzl bir yenidoğan gibi gösteriyor. Saçları gelmeye başlıyor .
25. hafta hamileliğinizi Gebelikte 25. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 26 Haftalık

Bebeğiniz şimdi akciğerlerini geliştirmeye yardımcı olan amniyon sıvısını soluyor ve soluyor. Bu nefes hareketleri doğumda ilk havanın soluğu için iyi bir uygulamadır. Bebek akciğerleri gelişimi devam ediyor.
26. hafta hamileliğinizi Gebelikte 26. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

27 Haftalık

Bu ikinci üç aylık dönemin son haftası. Bebeğiniz şimdi düzenli bir uyku uyanıklık programa uyuyor ve uyanıyor ve beyni çok aktif. Akciğerleri tam olarak oluşmamış, ancak tıbbi yardım ile rahim dışında işlev görebilirler.
27. hafta hamileliğinizi Gebelikte 27. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 28 Haftalık

Bebeğinizin görme yeteneği, dışardan içeriye ışık filtrelemesini hissetmesini sağlayabilir. Göz kırpmaları başladı ve kirpikleri büyüyor.
28. hafta hamileliğinizi Gebelikte 28. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

29 Haftalık

Bebeğinizin kasları ve akciğerleri dış dünyada çalışmaya hazırlanmakla meşgul ve başı gelişmekte olan beynine yer açmak için büyüyor.
29. hafta hamileliğinizi Gebelikte 29. Hafta yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 30 Haftalık

Bebeğiniz bir miktar amniyotik sıvıyla çevrilidir, ancak büyüme hızlandı.

30. hafta hamileliğinizi yazımızdan okuyabilirsiniz.

31 Haftalık

Bebeğiniz şimdi başını bir yandan diğerine çevirebilir. Koruyucu bir yağ tabakası derisinin altında birikir, kollarını ve bacaklarını doldurur.
31. hafta hamileliğinizi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 32 Haftalık

Muhtemelen hafta hafta hafta kilo almaya devam ediyorsun. Bunların yarısı doğruca bebeğinize gider; bu, sonraki yedi hafta içinde rahim dışındaki yaşam için hazırlık aşamasında olan bebeğim doğum ağırlığının üçte biri ile yarısını kazanacaktır. 32. haftada neler oluyor merka ediyorsanız inceleyebilirsiniz.

33 Haftalık

Bebeğinizin kafatasındaki kemikler henüz kaynaşmamış. Bu, kafasının doğum kanalından sıktıkça kaymalarını sağlar. Bu şekilde olan kafatası bazen doğumda yamuk bir şekilde çıkabilir. Sonradan düzelecek.

33. hafta gebeliğinizle ilgili merak ettikleriniz burada

Anne Karnında Bebek Gelişimi 34 Haftalık

Bebeğinizin merkezi sinir sistemi, akciğerleri gibi olgunlaşıyor. Başka hiçbir sağlık problemi olmayan 34 ila 37 hafta arasında doğan bebekler genellikle erken doğsalar bile sorun yaşamazlar. 34. hafta gebelik ile merak ettikleriniz için okuyabilirsiniz.

35 Haftalık

Bebek rahminin içine giriyor! Bebeğinizin böbrekleri tamamen gelişmiştir ve karaciğeri bazı atık ürünleri işleyebilir. 35. hafta bebek gelişimi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 36 Haftalık

Bebeğiniz günde yaklaşık 30 gr kazanıyor. Ayrıca, şimdiye dek cildini koruyan mumlu bir madde olan vernix casosa ile birlikte vücudunu kaplayordu artık doğuma kadar çoğunu kaybediyor.
36. hafta bebek gelişimi için yazımızı okuyabilirsiniz.

37 Haftalık

Son randevunuz çok yakın, ancak bebeğiniz yenidoğan gibi gözükse de, dış dünyaya pek hazır değil. Önümüzdeki iki hafta boyunca akciğerleri ve beyni tamamen olgunlaşacak.
37. hafta bebek gelişimi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 38 Haftalık

Bebeğinizin göz rengini merak ediyor musunuz? Gözleri tamamen pigmentli değildir, bu yüzden mavi gözlerle doğarsa bile, yaklaşık bir yaşına gelene kadar daha koyu bir renge dönüşebilirler.
38. hafta bebek gelişimi için yazımızı okuyabilirsiniz.

39 Haftalık

Tam dönem dönüş

39. haftada bebeğiniz artık miad kabul edilir. Uterusunuz gergin bir şekilde doğuma hazırdır.
Bebeğinizin fiziksel gelişimi tamamlandı, ancak dış dünyadaki vücut ısısını düzenlemesine yardım etmesi için ihtiyaç duyacağı yağı almakla meşgul.

39. hafta bebek gelişimi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Gelişimi 40 Haftalık

Son ödeme tarihini geçmişseniz, özellikle son adet tarhihinize göre hesapladıysanız, düşündüğünüz kadar geç olmayabilir. Bazen kadınlar beklenenden daha sonra yumurtlarlar.

Ancak, son tarihe kadar kendi başına çalışmaya başlamazsanız, sağlık hizmeti sağlayıcınız, hamileliğinize güvenle devam edebilmeniz için muhtemelen testler yapar (sonogram ve stressiz bir test gibi).

40. hafta bebek gelişimi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön